12 numaralı Antakya Şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H. 1222-1226 / m. 1807-1810)
- Tez No: 445750
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Tezimizin amacı çok değerli bilgiler içerdiği bilinen Şer'iyye sicillerinin kullanımını sağlamak ve bu belgeler aracılığıyla tarihe katkıda bulunmaktır. Bilindiği gibi siciller Osmanlı toplumunda kadıların tuttuğu mahkeme kayıtlarıdır. Ekonomik, sosyal, kültürel ve tarihi konular yönünden önemli belgelerdir. Çalışmamızda öncelikle Antakya'nın tarihi, kültürel ve sosyo-ekonomik yönlerine temas edilerek açıklanmaya çalışıldı. Daha sonra (H. 1222-1226 / M. 1807-1810) yılları arasını ihtiva eden 12 Numaralı Antakya Şer'iyye Sicili'nin incelenmesi ve Sicilin Osmanlıca metninin günümüz Türkçesine en iyi şekilde çevrilmeye çalışıldı. Sicilde geçen 94 belgenin tamamının transkripsiyonu yapılarak değerlendirildi. Belgede yer alan hükümlerin özeti tablo halinde verildi. Sicilde; verâset, vesâyet, vekâlet, tereke taksimleri gibi konular yer almaktadır. Şer'iyye sicilleri kaydedildiği dönem hakkındaki en orijinal bilgileri içermektedir. Bu bilgiler ışığında dönemin sosyal, idarî, hukukî, iktisadî ve kültürel yapısı hakkında bilgilere ulaşmak mümkündür. Bu amaç doğrultusunda sicilde yer alan yer isimleri, resmi görevlilerin isimleri birer birer tespit edildi. Yine sicilde geçen camii, medrese, han, hamam ve diğer dinî; sosyo-kültürel yapıların birer birer tespiti yapıldı. Bununla birlikte dönemin giyim-kuşamı ve yapılarında kullanılan eşyaların tespiti yapıldı. Yine dönemin iktisadî yapısı hakkında genel bilgiler verilip meslek grupları, çarşıları, dükkânları, esnaf grupları, iskeleleri tespit edildi. Ayrıca dönemin eşya fiyatları ve hayvan fiyatlarına terekeler vasıtasıyla tespit edilmeye çalışıldı.Sonuç olarak bu çalışma ile Antakya'nın (H. 1222-1226 / M. 1807-1810) yılları arasındaki sosyal, kültürel, hukukî ve ekonomik durumu siciller sayesinde aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of my thesis is to caey out the usage of religious registeries which are known to include very precions knowlenige and to mahe a cantribution to the history by means of them. As it is known through ottoman society, registeries are the records which are saved in folder by kadis. They are important dowments from the point of econominal, social, cultural and historial subjects.İn my thesis study, first of all it was tried to be expbined by touchiny historial, cultural and socio-ecomical sides of Antakya. After that the (H. 1222-1226 / M. 1807-1810) examination of 12 Numberend Antakya Religious Registery and its translation from ottoman langsage to our day's was tried to be made. The whose of the 94 documents included in the registery was avaluated by making their transcriptions the summary of the prowisions was showed in a table in the registery, the subjects such as haredty, ward, proxy, inheritance divisions are takiny place. Religious Registeries are including the most original knowladge of the peslod in which they were secorded in the light of these informations, it is passible to reach the knowladge about the social, administrative, economical, cultural systems of this period. For this purpose the names of the place and the official aftendants taking place in the registry were identifredone by one nine the less, the identification of the mosque, madrasainn, hammam and the after socio-cultural constuctions included in the registry was done one by one. On the other hand, the clathes and the furnitures of the period was mentioned. And also financial status and the typical constructions of the period ware identifredend the job groups, bazaars, shops, tradesman groups and parts were identifrend also, the costs of the surniture and animals were studied on to be identifred by means of the inheritances.As a conclusion, by this study; social, cultural, judicial and economical states of Antakya between the years of (H. 1222-1226 / M. 1807-1810) were rosearched to be lightered by means of the registeries.