Ana konularıyla Mearic suresi tefsiri
Commentary wi̇th al-Maarij main topics
  1. Tez No: 445778
  2. Yazar: SABAHAT SAYLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER PAKİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yüce kitabımız Kur'ân, bütün insanlar için gönderilmiş ilahi bir kitap olduğu gibi mesajları da evrensel olup her devrin insanına ışık tutmaktadır. Kur'ân okumak, Kur'ân'a saygı duymak kadar onu araştırıp anlamak ve mesajlarını doğru aktarmak da özellikle kendisini Kur'ân'ın muhatabı kabul eden her Müslümanın öncelikli görevlerindendir. Özellikle de farklı İslam tasavvurlarıyla karşı karşıya kalan Müslümanların, bugün her zamankinden daha çok Kur'ân'la ve vahyin sahibi ile iletişime geçme ihtiyacı vardır. Dolayısıyla da bizler hayat kitabımız olan Kur'ân'ı okumanın yanında onu doğru anlayabilmek için bir çalışma yaptık. Çünkü Kur'ân, anlaşılabileceği ölçüde yaşanabilmektedir.Çalışmanın giriş bölümünde, çalışmanın amacı, yöntemi ve kapsamı izah edilmiştir. Konulu tefsir yöntemi ilgili bilgi verildikten sonra konulu tefsir çeşitleri ve önemli konuları işlenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde ise sûrenin klasik ve modern tefsirlerdeki yorumu incelenmiştir. Burada geçen bazı kavramlar üzerinde durularak bu kavramların farklı sûrelerdeki kullanımlarına da dikkat çekilmiştir. Sûrenin kendinden önceki ve sonraki sûrelerle münasebetleri ele alınmış ve sûrenin ana hedefleri ortaya konmuştur. Üçüncü bölümünde ise“cürm”kelimesi inanç boyutuyla ele alınmış, kıyamette mücrimlerin yaşayacağı dehşet verici durum ve o anki psikolojileri, inkârda diretmenin temel nedenleri ayrıntılı bir şekilde işlenmiştir. İnsan fıtratındaki özellikler ve bu özelliklerden kişiyi kurtaracak mü'minlerin özellikleri tefsirler, bu konuda yazılmış eserler ve Hz. Peygamber'in hadisleri ışığında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our noble book the Qur'an is a divine book which was sent for all mankind, it includes not only universal messages but also it shades light upon people of all eras. İnsomuch as reciting and having respect to Qur'an, probing, understandig, and conveying its messages truly is also the primary duty of each Muslim who asses himself/herself as follower of Qur'an. Most particularly today, Muslims who encounter various descriptions of islam need to get in touch with Qur'and and owner of revelation more than ever. Therefore, beside of reciting our life book Qur'an accurately, we aimed to conduct this study to contribute for undrestanding it's messsages truly., because the teachings can only be liveable to the degree as it is understood.