İş geliştirme merkezlerinin (İŞGEM) ekonomideki yeri ve önemi : Van İŞGEM örneği
Business development centers (İŞGEM) and the importance of the economy: Van İŞGEM example
- Tez No: 445777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ulaşım, iletişim ve üretim teknolojilerinin günden güne gelişmesi, insanların ihtiyaçlarının farklılaşarak artması, üretilen mal ve hizmetlerin çeşitliliğinin artmasına ve dolayısıyla rekabetin artmasına ivme kazandırmıştır. Böyle bir ortamda özellikle KOBİ'lerin yola çıkması ve ayakta durması daha zor hale gelmiştir. KOBİ'leri destekleyecek modeller üzerinde dünyada ve ülkemizde çeşitli çalışmalar ve organizasyonlar yapılmıştır. KOBİ'leri desteklemek amacı ile ülkemizde 1990 yılında KOSGEB kurulmuştur. KOSGEB ülkemizde yeni işletme kuran girişimcilerimizi başarılı bir şekilde desteklemektedir. KOSGEB yeni işletme kuran girişimcilerin, kırılgan oldukları ilk yıllarını, başarılı bir şekilde geçirerek, kendi ayakları üzerinde durup, yoluna devam etmesi için finansal destekler sunmaktadır. Globalleşen dünyada girişimcilerin yeni ürün ve hizmetler üreterek, yeni pazar payları bulup başarılı olabilmeleri için, sistemli ve organizasyonel bir yapıya ihtiyaçları vardır. Bu yapıyı son zamanlarda ortaya çıkan, uygulamaları dünyada ve Türkiye'de büyük başarılar elde eden, girişimcilere önemli hizmet ve destekler sunan İŞGEM modeli ortaya koymuştur. İŞGEM modeli, KOSGEB ile işbirliği içerisinde çalışan sistemli bir yapıdır. İŞGEM bünyesinde barındırdığı girişimcilere çok uygun kiralar ile mekânlar sunar. Bu mekânlara işlik denir. Bu işlikleri gerekli makine ve teçhizat ile donatma konusunda; İŞGEM bünyesinde bulunan girişimcileri, KOSGEB doğrudan hibe ve faizsiz kredi destekleri ile desteklemektedir. Bu destekler ile işlikler birer işletme haline gelir. İŞGEM, bünyesinde barındırdığı işletmelere, danışmanlık, ortak ofis kullanımı ve pazarlama hizmetleri de sunar. Bu çalışmada İŞGEM'lerin ekonomik sisteme etkileri ve katkıları incelendi. İŞGEM'ler KOSGEB ile işbirliği içerisinde çalışarak, yeni işletmelerin kurulması ve istihdamın artması için girişimcileri destekleyen sistemli bir yapıdır. Yeni işletmelerin kurulması ile istihdam artar, işsizlik azalır, insanların satın alma gücü artar, üretim artar, üretimin artmasıyla birlikte bol miktarda bulunan mal ve hizmetlerin fiyatları düşer. Böylece ekonomide canlanma olur. Bu çalışmada model olarak, başarılı bir İŞGEM modeli olan Van İŞGEM incelendi. VAN İŞGEM bünyesinde bulunan, girişimci ve işletme çalışanlarından oluşan 50 kişi ile yapılan anketler neticesinde, girişimcilerimizin aldıkları hizmetler ve destekler incelendi. VAN İŞGEM modelinin kuruluşundan bu yana ekonomiye katkıları araştırıldı.Bu çalışmanın, mevcut İŞGEM'lere katkılar sunacağı ve yeni kurulacak İŞGEM'lere de yol gösterici olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Production technology, transportation and communication are developing day by day. People's needs are changing and increasing. As a result, the diversity of product and services are increasing, thus there is an increase in competition. In such a situation, the startup and continuation of SMEs has become more difficult.On models to support SMEs, various studies and organizations have been made in Turkey and in the world. In order to support SMEs, KOSGEB was founded in 1990 in Turkey. KOSGEB successfully supports entrepreneurs establishing new business in the country. KOSGEB offers financial support to entrepreneurs establishing new businesses to help them go through their first fragile years so that they can stand on their own feet and proceed further. In a globalizing world, entrepreneurs need a systematic and organizational structure in order to create new products and services and find new market share. Recently, such a structure has successfully been put into practice in Turkey as well as in the world through the IŞGEM model, which offered important support and services to entrepreneurs. The IŞGEM model is a systematic structure working in cooperation with KOSGEB. IŞGEM offers affordable rentable places to entrepreneurs. These places are called workshops. KOSGEB supports the entrepreneurs in the IŞGEM model through direct grants and interest-free loans as well as supplying the necessary equipment and machinery for the workshops. With these supports, the workshops become businesses. IŞGEM also provides its incorporate business with consultation, common office use and marketing services. The effects and contributions of IŞGEM to the economic system was examined in this study. As a systematic structure, KOSGEB and IŞGEM work in cooperation, contributing to employment and supporting entrepreneurs who build businesses. With the establishment of new businesses, these benefits occur: employment rates increase, unemployment rates reduce, people's purchasing power increases, production rates increase, prices of those abundant goods and services fall, and the economy becomes steady.In this study, Van IŞGEM, as a successful IŞGEM model, was analyzed. 50 employees and entrepreneurs in the business were surveyed to examine the services and supports they receive. Van IŞGEM's contribution to the economy was investigated since its establishment.It is presumed that this study will contribute to the existing IŞGEMs and will guide the future IŞGEMs.