İbn Hişâm'ın Muğni'l-Lebîb adlı eserinde nesir şâhidler
Proses and evidences in ibn Hisham's work named Muğni'l-Lebib
- Tez No: 445780
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULHADİ TİMURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hicri VIII. y.y.'da yaşamış olup döneminin en önemli şahsiyetlerinden biri olan İbn Hişâm, çalışma konumuz olan Muğnil-lebîb adlı eseriyle henüz hayatta iken şöhrete kavuşmuştur. İstişhâd konusu Arap dili ve Edebiyatıyla ilgilen her dilcinin önem verdiği konulardan biridir. Bundan dolayı İbn Hişâm'ın Muğnil-lebîb adlı eseri üzerinde çalışılmayı hak eden bir konumdadır. Bu tezin amacı, İbn Hişâm'ın Muğnil-lebîb adlı eserinde ele almış olduğu nesir şâhidleri hangi yöntemle zikrettiğini ortaya koymaktır. Bu çalışmada İbn Hişâm'ın hayatı, eserleri ve dilciliği ile alakalı bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Bunun yanı sıra istişhâdın anlamı ve nelerden oluştuğuna değinilmiştir. İbn Hişâm'ın yaptığı istişhâdları hangi yöntemle zikrettiği, âyet, hadis ve arap kelamına dair örnekleri birer başlık halinde ele almaya çalıştık. Ayrıca, istişhâd amaçlı olmayan sadece konunun açıklanması için zikrettiği örneklere de yer verdik.
Özet (Çeviri)
İbn Hisham, who lived in hijri VII. century and is one of the most important personalities of his period, gained fame, while still alive, with his work named Muğnil-lebib which is the subject of our work. İstishhad is one of the importance issuess which consider important each linguist in interested in the Arabic language and literatüre. Therefore, İbn Hisham's work named Muğnil-lebib is in a position that deserves to be studied.The aim of this thesis is to determine which method dealing the proses and shahids İbn Hisham's work named Muğnil-lebib. In this study, to be tried to provide relevant information about Ibn Hisham's life, works and linguistics. In addition, mentioned the meaning and what they consist of istishad. We trired to discuss in a headline by which method İbn Hisham mentioned istishdads and examples about verses, hadiths and Arabic wordings. We have also given place to non istishhad that İbn Hisham only mentions example to explain the issue.