منهج المحدثين المتقدمين والمعاصرين في التصحيح والتضعيف
Mütekaddim ve muasır hadis alimlerinin tashih ve tad'ifteki metodu
- Tez No: 445786
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hadislerden bahsedilirken ulu orta ve kulaktan dolma sözlerden değil de muteber hadis kitaplarından nakletmek, her müslümanın sahip olması gereken asgari bir titizliktir. Biz bu çalışmamızı bu düşünceyle ele aldık. Mutakaddim ve muâsır muhaddislerin hadisleri tashih (güvenilir kabul etme) veya tad'if (zayıf addetme) hususundaki tutumlarını ve metotlarını açıklamak suretiyle alimlerimizin bu husustaki hassasiyetlerini göz önüne serdik. Çalışmamızda cerh ve ta'dil âlimleri, mesleki tavır açısından Müteşeddid, Mutavassıt (Mutedil-Munsıf) ve Mütesâhil olarak değerlendirilmiştir. Ancak, bu konuda kesin bir yargıya vararak net bir şey söylemek doğru olmayabilir. Çünkü bir âlim hakkında bazıları Müteşeddid derken bazıları Mütevassıt diyebilmektedir. Müteşeddid olanlar, bir ravinin bir iki kusurunu yakaladığında onu hemen cerh ederler. Mutavassıt âlimler ise ifrat ve tefrite kaçmadan orta yolu tutmuş olanlardır. Mütesâhil alimlere gelince, onlar tenkitlerinde gevşek davranırlar, hatası çok önemli ve fazla olmadıkça raviyi cerh etmezler. Yani hadis alanında çok değerli çalışmalarla ön plana çıkan muhaddislerimiz, birbirlerinden çok farklı yaklaşım ve metotlara sahiptirler. Dolayısıyla okuyucunun bu farklılığı görmesi için, biz ele aldığımız her bir muhaddisin öncelikle ilmi ve şahsi hayatını, hakkında yapılan değerlendirmeleri ele aldık. Ardından onların tashih ve tad'ifteki metodlarını açıkladık. Son olarak, onun ilgili metodu seçmesinde öne çıkan etkenleri de inceledik. Bu şekilde sağlıklı bir neticeye varmaya çalıştık. Bu itibarla ele aldığımız çalışmamızın, mutekaddim ve muâsır muhaddislerin ilmi serüvenleri, benimsedikleri metotları ve bilgi mirasları hakkında yol gösterici olduğunu düşünüyoruz. Bu yönüyle bu araştırmamız, muhaddislerimizin raviler hakkındaki cerh ve ta'dili doğru uygulayıp uygulamadığı hususunda değerlendirmeler ihtiva etmektedir. Bu açıdan bizim çalışmamız, bir nevi Cerh ve Ta'dil alimlerimizin de Cerh ve Ta'dile tabi tutulması ve aralarında bir derecelendirmeye gidilmesi şeklinde metodolojik bir yaklaşım arz etmektedir. Dolayısıyla bu çalışmamız, asla zamanı ve konusu eskimiş bir değerlendirme olarak değil, bilakis ilgili alanda ilerlemek isteyen kişilere her zaman yardımcı olabilecek bir usül çalışması olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
Group of Al Hadeeth scientists, due to this letter after the favor of Allah I knew the provision of these scientists. Knowing the forerunners methods is very important to walk in their footsteps, they draw a way for us and we are following them. The three divisions that I have used in my letter is not a new way of working in AL Hadeeth science, it is well known for forerunners. Taking by their provisions will be according to their degree as following: 1- Extremists: Their saying will be taken strongly 2- Permissive: their saying will not be taken only after approval of a validator 3- Moderate: Their saying provisions will be taken but it is not prevented to search and double check on their provisions. These three divisions are exist till present age, and it will last till the human being exist and till there are narrators there will be three divisions of them. As the forerunner narrators tried to extract provisions of Al Hadeeth degrees, also contemporary narrators tried, but there are so many differences between two narrators as (Remember, setting and perfecting) So, the provisions of contemporary narrators will be acceptable as of forerunner narrators, if : 1- Extremists – Sheikh Muqbil- took a decision on a Hadeeth by authentication or weakness we will take his saying strongly 2- Permissists as Sheikh Ahmed Shakir- their saying will not be taken only after approval of a validator from extremist and moderates 3- Moderates as – Sheikh Al-Albani their saying provisions will be taken but it is not prevented to search and double check on their provisions. The full knowledge of theories of Contemporary and Forerunners narrators of Al Hadeeth due to this letter, when we see any extreme or permissive or moderate in Al Hadeeth or we see their decisions about Al Hadeeth we will automatically know their origin and roots, and also we can know which narration we can accept and which one should be rejected, and this is very important to be known as mentioned in my letter. Reading the origin and roots of those narrators' books to know their provisions about invalidating and validating. During my researches it is clear for all that our scientist have a lot of rights on us as they have allocated their times to serve this religion“Islam”, but we have to know their dignity, when they have decided on any field of Islamic knowledge, if they are correct we will accept their speech but in the same time they are not impeccable, and if they are not correct so we will not accept their speech but will keep their dignity and they have their reputation in our religion as an Islamic scientist.