Modern Türk edebiyatında epik şiir
Epic poetry in modern Turkish literature
  1. Tez No: 445785
  2. Yazar: SERVET ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ TAŞTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Türk şiiri varlığını tarih boyunca güçlü bir şekilde sürdürmüştür. Tarihin hiçbir döneminde zafiyet göstermemiş olan şiirimiz, her dönem kendinden önceki şiir geleneğinden aldığı güçle bir ana damar üzerinde yürümeyi bilmiştir. İçinde bulunduğumuz dönem, 1990'ların ikinci yarısından itibaren gelişen toplumsal duyarlılığı olan Modern Epik Şiir dönemidir. Son yirmi yıllık yeni destansı şiiri içeren bu dönem, referansını modern Batı epiğinden, gücünü kendi şiir geçmişinden alır. Tanzimat edebiyatından itibaren eleştiri değerlerini modernize etmeye yönelen Türk şiiri, İkinci Yeni şiiriyle birlikte Batılı referanslarını da aşacak seviyeye ulaşmıştır. Bu dönemden sonra eleştiri kültüründen birkaç kuşak uzaklaşan şiirimiz, 1990'lardan günümüze kadar sürecek olan yeni bir eleştiri kültürü inşa eder.“Modern Türk Edebiyatında Epik Şiir”adlı bu tez, yeni eleştiri kültürünü, dayandığı referanslar üzerinden kronolojik olarak aktarma yoluna gitmiştir. Beş bölümden oluşan bu çalışma, Antik Yunan'daki klasik destandan başlayarak 2016 yılı Türk epik şiirine varmaktadır. Birinci bölüm“Epik Kavramı ve Epik Şiirin Tarihi”ni ele alır. Bu bölüm, epik şiiri tanımlarıyla ve unsurlarıyla tanıtan, antik Yunan epiğinden 19. yüzyıl modern epiğine evrilen kronolojik epik bölümüdür. İkinci bölüm“Batı Şiirinin Epik Temelleri”ni anlatır. Epik şiiri modern kılan özellikler ve şahsiyetler bu ikinci bölümün konusudur. Üçüncü bölüm“Modern Türk Şiiri ve Epik Yansımaları”şeklindedir. Tanzimat'tan günümüze Türk şiirinde modernizm algısı, epik yönleriyle ve şâirleriyle işlenir.“1990 ve 2000 Kuşağı Türk Şiirinin Epik Damarı”adlı dördüncü bölüm, günümüz epik anlayışlarını, dergilerini ve şâirlerini tanıtır. Son bölümde epik şiirin teknik unsurları tanıtılır ve şiir tahlilleri yapılır.Akademik edebiyat camiasının en büyük sıkıntılarından biri yeni şiiri tanıyamama ve tanıtamamadır. Bu çalışma epik damar üzerinden gelip şekillenen son dönem Türk şiirini ilgili tüm taraflara tanıtma maksadı güdülerek hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, Turkish poetry has continued its presence strongly. Our poetry which hasn't shown any weaknesses at any time in the history has always known to walk on a main artery each period by taking power from preceding poetry tradition. The current period we are in is Modern Epic Poetry period which has a social awareness having developed since the second half of 1990s. This period consisting of the new epic poems of the last two decades takes its reference from modern Western Epic and its strength from its poetry history. With its Second New poetry, Turkish poetry which tended to modernize critical values as from Tanzimat literature has reached a level that exceeds the Western reference. After this period, our poetry which digressed from criticism culture a few generations builds a new criticism culture continuing from 1990s until now. This thesis named“Epic Poetry in Modern Turkish Literature”conveyed the new criticism culture chronologically via the references it depended on. The first episode discusses“Epic Concept and the History of the Epic Poetry”. This section is the chronological epic section which introduces the epic poem with its definitions and elements and which evolves from the ancient Greek epic to the modern epic of the 19th century. The second episode discusses“Foundations of Western Epic Poetry”. Features and personalities that make the epic poem modern are the subjects of the second part. The third section discusses“Modern Turkish Poetry and its Epic Repercussions”. The perception of modernism in Turkish poetry from Tanzimat until today is discussed through its epic aspects and its poets. The fourth section with the name of“1990 and 2000 Generation Epic Stem of Turkish Poetry”introduces current epic understandings, magazines and poets. In the last section, technical elements of the epic poetry are introduced and the analysis of the poetry is made.One of the biggest problems of the academic literature community is being unable to recognize and promote the new poetry. This study has been prepared with the aim of introducing recent Turkish poetry which has been shaped through epic stem to all interested parties.