İslam Hukukunda karaborsacılık ve rekabet (İslam iktisadi ile günümüz iktisadı arasında bir mukayese)
Trafficking in Islamic Law and competition (Islamic economics with a comparison between today's economy)
  1. Tez No: 445787
  2. Yazar: FAEZ AZIZ ALI ALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SELİM ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ġslâm ekonomik düzeni, temeli doğruluk ve dürüstlük olan bununla beraber fert ve topluma hizmet anlayıĢının da yegâne gaye olduğu bir sistem üzerine kurmuĢtur. Malın, üreticiden tüketiciye intikâli demek olan ticârî faâliyet helâl kılınmıĢtır . Diğer taraftan Ġslâm inancının dayandığı beĢ temel amelî esasın hac ve zekât gibi en ehemmiyetli iki tanesi, zengin olan mümine mahsustur ki, bunlar da aynı zamanda meĢru yoldan zengin olmanın teĢviki mâhiyetindedir. MeĢru yoldan diyoruz çünkü rekabet anlayıĢı bir tarafa bırakılırsa bir Ģeyi fiyatı yükselsin diye bekletmek ve tedavülden alıkoymak baĢka bir ifadeyle karaborsacılık yapmak Ġslâm hukukunda kesin bir Ģekilde yasaklanmıĢtır . Bu itibarla günümüz ticaret dünyasında çok fazla gündeme gelmesi hasebiyle biz de araĢtırmamızı ihtikâr (art niyetle stoklama) ve münafese (rekabetçilik) kavramları, mefhumları ve hükümleri üzerinde yoğun bir Ģekilde zaman geçirerek ele almaya çalıĢtık. AraĢtırmamızda, ihtikârın haram ve mekruh oluĢu hususunda fakihler arasında oluĢan ihtilaflara ayrıca küvetli delillere sahip olması bakımından haram olarak görülmesi gerektiği görüĢün tercihe daha Ģayan olması hususunu da etraflıca değerlendirdik. Öte yandan araĢtırmamız, fukahaya göre ihtikârın vakti, islâm hukuku ve beĢeri iktisatta ihtikârın tedavi yolları, ticaret kervanlarıyla buluĢmayı engelleme ve merkezde bulunanların kırsaldaki kesime olan satıĢı, piyasaya müdahil olma, muhtekirin (kara borsacılık yapanın) ta'ziri, ta'zîr hakkında fakihlerin görüĢü, ekonomik dalgalanmalar, vergi zorunluluğu ve ihtikârla olan bağlantısı, vergilerin temel kuralları ve çeĢitleri, resmi kanuna göre verginin zorunluluğu, ihtikar ve kolları, tekel ihtikarı, ortak ihtikar, hükümetlerin ihtikarı, bir ülkenin diğer ülkeye uyguladığı ihtikar, ihtikar ve olumsuz etkilerine objektif bir Ģekilde değinmekle kalmayıp münafese (rekabet) mahiyeti ve kısımları, islâm hukuku ve beĢeri iktisatta münafese, münafesenin amacı, münafesenin kuralları, resmi ve iktisadi kurallar, münafesenin islâmî iktisattaki kuralları, münafesenin imanî kuralları, devletin münafesedeki mütedahilliği ve ilkeleri, devletin islâmî iktisattaki müdahilliği, devletin çağdaĢ iktisatlardaki müdahilliği, devletin beĢeri ve islâmi iktisattaki münasefe kurulları ve münafesenin ihtikarla olan alakansa kapsamlı bir Ģekilde değinerek ilgili alanda bilgi sahibi olmak isteyenlere doyurucu cevaplar vermektedir. Ġhtikârın ticarette olan olumsuz etkileri ve dini boyutuna da dikkatleri çeken araĢtırmamız rüĢvet ve karaborsacılığın, toplumu temelinden sarsan ve onun içten içe yıkılmasına neden olan en tehlikeli sosyal hastalıklardan olduğuna deniyor.
Özet (Çeviri)
A monopoly and competition are one of the important topics of our time to talk now, because in general the markets, the monopoly, competition and responsiveness, and through this research is clear to us the rule of monopoly and conditions and treatment, as well as the concept of competition and their ratings ,their functions, controls,its effects, and the principle of state intervention in the competition in contemporary economies . It may overwhelm the human and the human soul leads injustice to find economic and financial crises fabricated a negative impact on the needs and requirements of people, but to control their necks and their livelihood and their lives, and it must in this case to highlight the role of the parent or the government to resolve the crisis and eliminate it, so we found our scientists and our scholars mean the most favoring minutes this role and the subject care and detail the provisions for the light of the Quran and Sunnah and other sources of the sources of legislation to achieve economic security. It has focused on Islamic law, resolving the problems of monopoly and competition like any other problems so I put rules and procedures and systems because the purpose of the individual and society together reform In this humble research the statement of the position of the law of monopoly and competition and compare it with contemporary economies, and to show the greatness of the Islamic our jurisprudence After the completion of the subject of the monopoly on the subject of competition, it began linguistically and idiomatic, economic, and the essence of the Islamic economy, it stems from being a cult falls within the succession mission, which is the message of human existence on the fsce of earth. It is a tool of jihad tools in the field of development of various economic, social and intellectual aspects. As for what it is in the positive economy, they are situation in which a full and true face free of all economic operators exerted on the level of supply and requireing as well as the expertise and services, production and pelfs.