İbn. Haleveyh'in ei-Hücce Fi'l-Kırââti's-Seb'a isimli eseri bağlamında yedi kıraatte hüccet olgusu
Ibn. Haleveyh eu- attacked by the Seba - Fil- Kırââti's named the context of work case of seven recitation hüccet
  1. Tez No: 445788
  2. Yazar: CAFER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kıraat ilmi rivâyet ilmidir. Rivayetin ilk halkası Hz Peygamberdir. Hz Peygamber kıraat ihtilaflarını tümüyle bünyesinde barındırıyor değildir ancak ihtilafların çıkıĢ kaynağı olan birtakım formülleri onun verdiğini bilmekteyiz. Bu formüller sebebiyledir ki ferĢî, müterâdif ve fonetik ihtilafların tümü Hz Peygamberde düğümlenmektedir. Örneğin onun ―azap âyetini rahmet rahmet âyetini azap ayeti yapmadıkça hepsi geçerlidir" sözünden hareketle müterâdif ihtilafların oluĢtuğunu görmekteyiz. Hz Peygamberin bu sözü müterâdifler için bir formül niteliği taĢımakta idi. Diğer ihtilaflar içinde benzer Ģeyler söylemek mümkündür. Her bir ihtilaf çeĢidi için farklı formüllerden behsedilebilir. Bu formüllerin hepsini tek bir çatıda toplayan ve ruhsat diye kabul edilen ana formül de ―el-Ahrufu's-Seb'a‖dır. Sahâbe döneminde kıraat ihtilafları çok yoğun olarak kullanılmıĢtır. Ancak kıraatların temellendirilmesi meselesi daha sonraki süreçlerde özellikle de III. ve IV. asırlarda yoğunluk kazandığını söyleyebiliriz. Hüccet tartıĢmaları ve buna paralel olarak hüccet eserleri bu dönemin ürünleridir. Hüccet çalıĢmaları müellifin kiĢisel kabiliyeti, döneminin ihtiyaçları ve yaĢadığı bölgenin diğer kültürlerle etkileĢim durumuna göre birbirinden farklılık arzetmektedir. Farklılık daha çok üslup olarak tezahür etmekte olup bu müelliflerin asıl gayeleri kıraatları sağlam bir zemine oturtmak ve dıĢarıdan gelebilecek her türlü kasıtlı kasıtsız saldırıya karĢı kıraatları temellendirmektir. Farklı bölgelerde ve zamanlarda yaĢayan onlarca belki yüzlerce kıraat âliminin aynı nokta da aynı Ģeyleri dillendirmeleri (bu ifadeler sahih kıraatlar içindir) Kur'ân'ın korunan bir kitap olma mucizesinin bir sonucu olsa gerektir. Kıraat ilmi Kur'ân-ı Kerim'in korunmuĢluğunun bir parçası ise bizimde çalıĢmalarımızın o altın silsilede yer alabilmesi en büyük arzumuzdur.
Özet (Çeviri)
Recitation tradition is scientific knowledge. The first ring is narrated speed prophet. Prophet recite tha speed difference is not entirely in house hosting but a team that can say that the output source of the differences formulas give his. The is because the formulas alla re linked to differences in speed prophet ferĢî, müterâdif and fonetik. For example speed prophet ―mercy to translate verses punishment mercy to translate verses into doom verse they are all equal‖ acting on his word müteradif we see that the differences occur. Speed prophet was a formula for the nature of that promise müteradif. One can say similar things for other differences. Mention may be made of different formulas for each type of conflict. These formulas are all under a single roof and collects license he accepted the main formula of "al-Ahrufu's-Seb'a. Companions used to be very busy during the recitation disputes. However, especially in the later period of the issue of III based on the readings. and IV. We can say that increased in the century. Hüccet proof and works in parallel discussions are the product of this period. Hüccet studies author of personal ability, according to the period of the needs and condition experienced by the interaction of other cultures are differentiated from each other. Differences are more in style as manifested to fit a solid foundation for recitation main purpose of these authors and to justify all kinds of recitation against unintentional intentional attack may come from outside. When living in different regions and dozens, maybe hundreds of scholars recite the same things in the same spot they utter (these expressions are for authentic recitation), a result of the Qur'an is not a miracle, though requiring a protected book. The scientific part of the recitation of the Holy Quran preserved of our study it is our greatest desire to get in the gold chain.