Siyasal teolojiye giriş: Antik Yunan'da kutsal, siyasal ve felsefe
Prolegomena to political theology: Sacred, politics and philosophy in Ancient Greece
- Tez No: 445824
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RUFAYİ TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Felsefe, Siyasal Bilimler, Anthropology, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Siyasal teoloji, belki de siyaset bilimciler siyasetin bir bilim olduğunu düşündükleri için, ihmal edilmiş bir disiplindir. Oysaki her siyasal düşünce, sadece görünüşte bilimsel olan, spekülatif bir temel üzerine kurulur. Ancak uç durumlarda, bu temel gözle görülür hale gelir ve bir sorgulama nesnesine dönüşür. Bu ikilik, her siyasal kuramın temelini oluşturan, insan anlayışımızı çarpıtır. Bu yüzden, bu tez antik Yunan'dan başlayarak her siyasal düşüncenin teolojik bir temele dayandığını göstermeyi hedeflemektedir. Bu kapsamda antik Yunan filozoflarının düşüncelerini, kendi toplumlarının sosyopolitik yapılarının ontoteolojik yansıması olarak yapısöküme tabi tutmaktadır. Yapısökümde, sosyoloji, antropoloji ve siyaset bilim gibi çeşitli bilimsel disiplinlerin araçları kullanılmaktadır. Bu analize dayalı olarak, tez en laikleştirilmiş düşüncelerin dahi ontoteolojik yapılar olarak nesnel gerçekler değil, birer seçim oldukları sonucuna varmaktadır. Bu çerçevede Batılı olmayan medeniyetlerin dinsel bir görünüme sahip siyasal düşünceleriyle eşitliğe dayalı bir iletişim tesis edilebilir. Bu da mevcut yıkıcı ideolojilere karşı daha yapısal bir alternatif inşa edilmesi yönündeki ilk adım olacaktır.
Özet (Çeviri)
Political theology is a much neglected discipline maybe because Political Scientists too much believe politics is a science. However every political thought is constituted upon a speculative basis, which is only superficially scientific. Only in extreme cases, this base emerges as an obvious and becomes an object for inquiry. This duality distorts our understanding of human, which serves a foundation of every political theory. This is why this thesis aims to show the theological basis of every political thought starting from the ancient Greece. Thus it deconstructs the thoughts of Ancient Greek philosophers as the ontotheological reflection of the respective sociopolitical structure. Tools used for deconstruction is taken from various scientific disciplines such as sociology, anthropology and political science. Based on this analysis, thesis concludes that as ontotheological constructions even the most laicized thoughts are choices, not objective truths. Thus a communication can be established with the political thoughts of non- Western civilizations, which have a religious appearance, as equal peers. This will be the first step towards the construction of a more structural alternative to the existing destructive ideologies.