Farabi'nin siyaset felsefesinin temel problemleri ve kökenleri
The main problems of al-farabi's political philosophy and their roots,
  1. Tez No: 480094
  2. Yazar: ŞENOL KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Fârâbî'nin Siyaset Felsefesinin Temel Problemleri ve Kökenleri" ismini taşıyan çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmada, özel olarak Fârâbî'nin siyaset felsefesinin temel problemleri, felsefî ve dînî kökenleri gözönünde bulundurularak incelenmiştir. Ayrıca, ele alınan problemlerle ilgili modern yorumlar ana kaynaklara başvurularak değerlendirmeye tabi tutulmuş, söz konusu yorumların doğru ve yanlış yönleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Tezin birinci bölümünde, ilk önce çalışmanın kavramsal çerçevesi oluşturulmaya çalışılmış, daha sonra Fârâbi'nin siyaset felsefesinin tarihsel olarak nerede durduğu incelenmiştir. Buna göre, siyasetin etimolojik anlamı, İslam ve Batı düşüncesinde anlam alanları tetkik edilmiştir. Buna paralel olarak siyaset felsefesi, siyasal teoloji ve siyaset bilimi kavramları Fârâbî'nin siyaset felsefesinin temel problemleri çerçevesinde irdelenmiştir. Fârâbî'nin bu kavramlara getirdiği felsefî açılım ve bunun etkileri tartışılmıştır. Ayrıca siyaset ilminde kullanılan yöntem sorununa değinilmiş ve Fârâbî'nin önerdiği yöntem tetkik edilmiştir. Tezin birinci bölümünün ikinci kısmında, siyaset felsefesinin felsefe tarihinde ve İslam düşüncesindeki gelişimi ele alınmıştır. Özü bakımından İslam ve siyaset felsefesi ilişkisi, klasik siyaset felsefesi külliyatının Arapça'ya çevrilmesi ve Fârâbî döneminde siyasal düşüncenin durumu araştırılmıştır. Tezin ikinci bölümünde, Fârâbî'nin siyaset felsefesinde önemli bir yer tutan ilimlerin tasniflendirilmesi ve bu sınıflandırma da siyasetin yeri ele alınmıştır. Fârâbî'nin ilimler sınıflandırmasında teorik ve pratik felsefe bağlamında siyaset ilminin anlam alanı, siyasetin ontolojik statüsü araştırılmıştır. Bu bağlamda, siyasetin, mantık, ahlak, kelam, hukuk ve metafizik ile olan ilişkisi irdelenmiştir. Ayrıca, bu tasniflendirme ve ilimlerin birbiriyle ilişkisinin açıklanmasının İslamî ve felsefi gelenekte nerede durduğu tepit edilmeye çalışılmıştır. Teizin üçüncü bölümünde, mille kavramının siyaset felsefesi açısında ifade ettiği önem, sosyolojik olarak toplumların sınıflandırılması, toplumsal birimler ve erdemli şehir ele alınmıştır. Erdemli şehrin metafizik temelleri, erdemli şehirde din-felsefe ilişkisi, erdemli şehri oluşturan sosyal tabakalar, filozof kralın özellikleri, hukuk, adalet ve erdemli şehrin muhalifleri irdelenmiştir. Tezin dördüncü bölümünde, erdemsiz şehirler incelenmiştir. Erdemsiz şehirlerin sayısı, birbirlerine göre ve erdemli şehre göre özellikleri tetkik edilmiş, bunun yanında, erdemsiz şehirleri doğuran temel bir unsur olarak erdemsiz şehirlerin mensuplarının insan, tabiat, alem ve din hakkındaki görüşleri irdelenmiştir. Ayrıca erdemli şehre yakın olan ve erdemli şehre dönüşmesi açısından erdemsiz şehirler değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Söz konusu konular etrafında, Fârâbî'nin klasik siyaset felsefesiyle benzer fikirleri ve ondan ayrılarak geliştirdiği özgün teorileri tespit edilmiştir. Aynı şekilde, bu bölümde, erdemsiz şehirlerin görüşleri adına söylenen fikirler ile bazı antik Yunan ve Helenistik dönem felsefi ekollerin teorileri arasındaki paralellikler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Tezin sonuç bölümünde ise, çalışma boyunca ortaya çıkarılan bilimsel bulgular özetlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation, entitled“The Main Problems of al-Farabi's Political Philosophy and Their Roots,”is comprised of one introductory and three main chapters. In this research, the fundamental problems of al-Farabi's political philosophy are dealt with in terms of their religious and philosophical roots. Furthermore, contemporary comments made on these problems are evaluated with reference to original sources and these comments are critiqued with a view to showing their correct and incorrect aspects. Chapter I first attempts to construct the conceptual framework of the research and then situate al-Farabi's political philosophy historically. Accordingly, the etymological meaning of siyasah as well as its import in Islamic and Western thought are examined. Moreover, such phrases as political philosophy, political theology, and political science are tackled in reference to the problems of al-Farabi's political philosophy; and his philosophical elucidation of these concepts and the effects thereof are discussed. This first half of the chapter also touches upon the problem of methodology in political science and the method that was proposed by al-Farabi. The second section of this chapter mainly deals with development of political philosophy in general history of philosophy and particularly in Islamic thought. Ascertained in this portion are also the relationship between Islam and political philosophy, and the translation of the whole corpus of the classical political philosophy into Arabic as well as the state of political thought in al- Farabi's day. Chapter II has as its subject the classification of sciences, which is crucial in al- Farabi's political philosophy, and the place of politics in this classification. In addition, the scope of meaning of political science in terms of theoretical and practical philosophy and the ontological status of politics in al-Farabi's classification of sciences are examined. In this connection, the relation of politics with logic, ethics, theology, law, and metaphysics is discussed. This chapter finally attempts to determine where this classification and al-Farabi's explanation of the relationship which sciences have with one another in both Islamic and philosophical tradition. Chapter III covers such topics as the significance of the concept of millah in terms of political philosophy, and the sociological classification of communities, societal units, and the virtuous city. Also examined are the metaphysical foundations of the virtuous city, religion-philosophy relationship in the virtuous city, social strata that constitute the virtuous city, qualities of the philosopher-king, justice, and the adversaries of the virtuous city.