İslam Hukukunda mümeyyiz kavramı ve mümeyyizin hukuki tasarrufları
Distinctive concept in Islamic Law and legal transactions of distinctive
- Tez No: 445823
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tez, Giriş (“İçerik ve Yöntem”), üç bölüm (Birinci Bölüm:“Mümeyyiz Kavramı ve Ehliyet Kavramı”, İkinci Bölüm:“Mümeyyiz Küçüğün İman ve İbâdet Yükümlülüğü”, Üçüncü Bölüm:“Mümeyyiz Küçüğün Hukuki Tasarrufları ve Ceza Hukukundaki Durumu”), Sonuç ve Bibliyografya'dan oluşmaktadır.Tezde ehliyet, ehliyetin çeşitleri, mümeyyiz küçüğün mahiyeti ve tasarrufları ele alınmıştır. Ehliyetin ve mümeyyizin mahiyeti, temyiz kudretinin tasarruflara etkisi ve bu tasarrufların hukukî sonuçları incelenmiştir. Temyiz kudretine sahip küçüğe izin verilmesiyle bâliğ gibi tam ehliyetli olduğu ve tasarruflarının büyük oranda geçerlilik kazandığı ortaya çıkmaktadır. Mezûn olmakla mümeyyiz küçüğün toplum hayatına daha iyi entegre olabileceği ve reşit olduktan sonraki döneme önceden hazırlanarak, sağlıklı bir birey olabileceği gözlemlenmiştir. Tezin birinci bölümünde ehliyetin mahiyeti ve çeşitleri üzerine İslam hukuku ve Medeni hukukça ortaya konulmuş tanım ve anlayışlar incelenmiştir. Ehliyetin kişilik hakları konusunda önemi ortaya konulmuş, mümeyyizin mahiyeti, küçüğün mümeyyizlik dönemi ve bu dönemin sınırları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde mümeyyiz küçüğün iman ve ibadet konusunda tasarruflarının geçerliliği ve mükellef olup olmadığı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise mümeyyiz küçüğün aile, miras, borçlar hukuku alanındaki tasarruflarının geçerliliği ve ceza ehliyeti açısından durumu ortaya konulmuştur. Bunun yanı sıra mümeyyiz küçüğün ceza usûl hukuku açısından tasarrufları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thesis consists of İntroduction (“Content and Methods”), three parts (“First Part: Distinctive Concept and its place in Competence Concept”, Second Part:“Faith and worship obligations of Small Distinctive”, Third Part:“Legal transactions of small distinctive and his position in criminal law”), Result and Bibliography. In Thesis, kinds of the competence, the nature and retrenchment of small appellor have been handled. The nature of competence and appellor, the effect of appeal force to retrenchments and legal consequences of these retrenchments have been investigated. İt comes up that the retrenchments of small who has appeal force could be validity substantially and has full competence like an adolescent but with being given permission. İt has been observed that small appellor will be integrated to society better when he is permitted and will be a positive individual by preparing himself the period after his adolescent. In the first period of thesis, definitions and understandings which were put forth by Islamic Law and Positive Law about the kinds and nature of competence have been studied. The importance of competence about personality rights has been presented and also information about the nature of appellor, the distinctivation period of appellor and the limits of this period has been informed. İn the second part The validity of the transactions in the subject faith and worship of small distinctive and whether he is responsible in them or not. In the third period, the validity retrenchments of small appellor in obligations, inheritance and family law and also the position of small appellor as competence to stand trial have been put forth. Beside this, the retrenchments of small appellor as law of criminal procedure have been analyzed.