İş doyumu ve hakçalık duyarlılığı açısından psikolojik sözleşme ihlalleri ve örgütsel adaletsizliğe verilen tepkiler
Reactions to psychological contract violations and organisational injustice in terms of job satisfaction and equity sensitivity
  1. Tez No: 445826
  2. Yazar: SEÇİL KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SELİM HOVARDAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Psikolojik sözleşme ihlali, örgütsel adalet algıları, işyerindeki problemlere verilen tepkiler ve iş doyumu çalışanların tutum, karar ve davranışlarının yanı sıra örgütsel sonuçlarla da yakından ilgili olduğu için son yıllarda araştırmacılar tarafından oldukça ilgi görmektedir.Bu araştırmanın bir amacı psikolojik sözleşme ihlali, algılanan örgütsel adalet, işyerindeki problemlere verilen tepkiler ve iş doyumunun cinsiyet ve hakçalık duyarlılığı açısından farklarının belirlenmesidir. Bu araştırmanın bir diğer amacı da psikolojik sözleşme ihlali ve algılanan örgütsel adaletle işyerindeki problemlere verilen tepkiler ve iş doyumu arasındaki ilişkiyi hakçalık duyarlılığı açısından incelemektir.Araştırmaya 156 kadın 120 erkek birey katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik Sözleşme İhlali Ölçeği, Algılanan Örgütsel Adalet Ölçeği, İşyerindeki Problemlere Verilen Tepkiler Ölçeği ve Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, tüm değişkenler üzerinde cinsiyet ve hakçalık duyarlılığı açısından bazı farklar olduğu ortaya çıkmıştır.Araştırmanın sonuçları duyarlılık gruplarının psikolojik sözleşme ihlali ve örgütsel adaletsizliğe verilen tepkiler ile iş doyumu üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Psychological contract violation, perceptions of organizational justice, employes reactions to problematic events and job satisfaction are closely related with organizational outcomes as well as with attitudes, decisions and behaviors of employees; thus they have received considerable interest from researchers in recent years. First aim of this study was to determine the differences inpsychological contract violation, perceptions of organizational justice employes reactions to problematic events and job satisfaction in terms of gender and equity sensitivity type. The other aim of this study is to examine the relationship between psychological contract violation, perceptions of organizational justice employes reactions to problematic events and job satisfaction in terms of equity sensitivity. The study involved 156 women and 120 men. Demographic Information Form, Psychological Contract Violation Scale, Perceived Organizational Jusitce Scale, Employes Reactions to Problematic Events Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale were data collection instruments.The study revealed certain differences in psychological contract violation, perceptions of organizational justice employes reactions to problematic events and job satisfaction regarding gender and type of the relationship. The results of this researh indicate that sensitivty groups have impact on reactions to psychological contract violations and organisational injustice as well as job satisfaction.