Takım ve bireysel spor antrenörlerinin iş doyumu düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the job satisfaction levels between individual and team sports coaches
  1. Tez No: 62297
  2. Yazar: HAKKI ÇOKNAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT MİRZEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET TAKIM VE BİREYSEL SPOR ANTRENÖRLERİNİN İŞ DOYUMU DÜZEYLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ÇOKNAZ Hakkı Yüksek Lisans Tezi, Beden Eğitimi ve Spor Yönetimi Bilimleri Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr. Nevzat MİRZEO?LU Eylül 1998, 75 sayfa Araştırmanın amacı; takım ve bireysel spor antrenörlerinin iş doyumu düzeylerini belirleyerek, çıkan sonuçlara göre antrenörlerin iş doyumu düzeylerini olumsuz etkileyen faktörleri ortaya çıkarmak ve temel gereksinim alanlarındaki sorunlarını tespit etmektir. Bu araştırmanın problemi,“ Takım ve Bireysel Spor Antrenörlerinin İş Doyumu Düzeylerinin Karşılaştınlması”dır. Araştırmanın alt problemleri aşağıdaki şekilde belirtilmiştir. 1 -Takım ve bireysel spor antrenörlerinin iş doyumu düzeyleri arasında anlamlı fark var mıdır?2- Antrenörlerin çalıştıkları kurumlarına göre iş doyumu düzeyleri arasında anlamlı fark var mıdır? 3- Antrenörlerin eğitim düzeylerine göre iş doyumu düzeyleri arasında anlamlı fark var mıdır? 4- Antrenörlerin cinsiyetlerine göre iş doyumu düzeyleri arasında anlamlı fark var mıdır? 5- Antrenörlerin görevlerine göre iş doyum düzeyleri arasında anlamlı fark var mıdır? 6- Antrenörlerin meslek kıdemlerine göre iş doyum düzeyleri arasında anlamlı fark var mıdır? 7- Antrenörlerin yaşlarına göre iş doyum düzeyleri arasında anlamlı fark var mıdır? Araştırmada Doç. Dr. Canan Çetinkanat'ın geliştirmiş olduğu, "İş Doyumu ÖlçeğT(İDÖ) kullanılmıştır. Araştırmada; İstanbul, Izmir, Ankara, Bolu illerindeki antrenörlere rast gele örneklem yöntemiyle anket formları verilmiştir. Araştırmanın modeli surveydir. Araştırmacıya ulaşan 167 anketten 14'ü eksik ya da yönergeye uymadığından değerlendirmeye alınmamış ve 153 anket değerlendirmeye alınmıştır. Takım ve bireysel spor antrenörlerinden gelen veriler bilgisayara girilmiş ve verilerin değerlendirilmesinde. SPSS for Windows paket programı kullanılmıştır. Tüm verilerin çözümlemesi için frekans ve yüzde dağılımlarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF THE JOB SATISFACTION LEVELS BETWEN INDIVIDUAL AND TEAM SPORTS COACHES by HAKKI ÇOKNAZ M.S. in Sport Administrative Sciences Adviser: Assist. Prof. Dr. Nevzat MİRZEO?LU September, 1998, 75 pages The purpose of this study was to establish the factors effecting the job satisfaction levels of coaches negatively and the problems within their basic needs, by the way of determining the job satisfaction levels of team and individual sport coaches(trainers). The problem of this study was to compare the job satisfaction levels of team and individual sport coaches. Sub-problems of this study were defined below. 1- Are there any significant differences between the job satisfaction levels of team and individual sports coaches?. 2- Are there any significant differences between the job satisfaction levels of coaches in respect to the organizations they work in ?. 3- Are there any significant differences between the job satisfaction levels of coaches' educational levels and job satisfaction levels ?4- Are there any significant differences between the job satisfaction levels of coaches' sex and job satisfaction levels? 5- Are there any significant differences between the job satisfaction levels of coaches' status and job satisfaction levels? 6- Are there any significant differences between the job satisfaction levels of coaches' working years and job satisfaction levels? 7- Are there any significant differences between the job satisfaction levels of coaches' ages and job satisfaction levels? Job Satisfaction Scale ( JSS ), developed by ÇETİNKANAT, was used in this study. In this study the questionaires were given to coaches who were selected randomly, in Istanbul, Izmir, Ankara and Bolu. The method of this study was questionaire survey method. 153 out of 167 questionaire was evaluated, 14 questionaire which was not appropriate to the procedure. SPSS-PC statistical analysis was used to evaluate the data collected from team and individual sports coaches.Data was analsed by frequency variance analysis, One- Way ANOVA, T Test and Scheffe Test. There were significant differences between team and individual sports coaches at the dimension of Management Style ( P < 0.01 ), Development & Promotion Opportunity, Pay & Personnel ( P < 0.05 ). But there were no significant differences between team and individual coaches at the dimensions of Work Opportunity, Physical Environment and Work Group ( P< 0.05 ).There were significant differences between sex of coaches and all dimensions of job satisfaction ( P < 0.05 ). There were significant differences between educational levels of coaches and all dimensions of job satisfaction ( P < 0.05 ). Altough there were significant differences between working years of coaches and the dimension of Physical Environment ( P < 0.05 ), there were no significant differences between working years of coaches and the dimensions of Management Style, Work Opportunity, Development & Promotion Opportunity, Work Group and Pay & Personnel ( P > 0.05 ). There were no significant differences between age, status and organization of coaches and all dimensions of job satisfaction ( P > 0.05 ). Key Word ; Job satisfaction