İkinci konutların ekonomik ve sosyo-kültürel etkileri konusunda bir araştırma: Yalova-Çınarcık örneği
An investigation on economic and socio-cultural impacts of second homes: The case of Yalova-Çınarcık
  1. Tez No: 445827
  2. Yazar: AYŞE OKUYUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOMUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
İkinci konutlar, destinasyonda devamlı olarak ikamet eden halkın ekonomik ve sosyo-kültürel yapısında önemli değişimler meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Bundan hareketle bu çalışmada, ikinci konutların yol açtığı ekonomik ve sosyo-kültürel etkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma alanı Yalova iline bağlı Çınarcık ilçe merkezidir. Araştırmada başlıca veri kaynağı, yerel halk (372), ikinci konut sahipleri (370) ve işletmecilere (168) uygulanan anketler olmuştur. Anketlerden elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 20.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Veriler; sıklık, yüzde değerleri, standart sapma ve ortalama değerleri ile yorumlanmıştır. Fark analizlerinde varyansları homojen olan değişkenler için t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Varyansları homojen olmayan değişkenler için ise Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri kullanılmıştır. Nicel verilerin içindeki ilişkileri, açıklamak için 18 katılımcı ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen nitel veriler MAXQUDA 12 yazılımı ile analiz edilmiştir. Çınarcık Butler'ın teorisine göre düşüş evresinde olan bir destinasyondur. Bu evrede yerel halkın turizmden duyduğu memnuniyette bir azalma olduğu tespit edilmiştir. Bu durum turizmden elde edilen gelirlerin zaman içerinde azalması ile ilişkilidir. Turizme bağlı olarak ilçe merkezinde market, kafe, inşaat ve emlakçılıkla ilgili iş kolları gelişmiştir. Sosyo-kültürel anlamda ikinci konutların ilçede çok fazla olumlu ve olumsuz etkide bulunmadığı belirlenmiştir. Çınarcık'ta diğer turizm faaliyetlerinin canlandırılması önümüzdeki dönemlerde ilçe ekonomisi için önem taşımaktadır. İstanbul, Adapazarı, İzmit ve Bursa'nın hinterlandında olan Çınarcık'ın doğru yatırımlar yapılarak tekrar canlanması, iç turizm için Çınarcık'ın iyi bir hedef haline gelmesini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Second homes are able to cause significant changes on economic and socio-cultural structure of people who reside permanently in the destination. From this point, in this study is aimed to determine the economic and socio-cultural impacts which are caused by second homes. The study area is district center of Çınarcık where bounded to the Yalova province. The main sources of data in the study are surveys which they have been applied local people (372), second home owners (370) and business manager (168). The data obtained from the questionnaires were analyzed by IBM SPSS Statistics 20.0 software package program. Data is evaluated with frequency, percentage values, standard deviation and average values. To the differences analysis t-tests and one-way ANOVA were conducted for variables which have homogeneous variances. For variables which are non-homogeneous variances, it is used Mann Whitney U and Kruskal-Wallis H test. 18 in-depth interviews were conducted to participants so as to explain the quantitative data relationships. The data was obtained from the interviews, was analyzed with the MAXQDA 12 software. According to Butler's theory, Çınarcık is a destination where is in decline stage. At this stage a decrease is determined about satisfaction of local people. This condition is associated with reduction of income which is acquired from tourism. In the center of district various business branches is developed depending on the tourism, such as grocery stores, cafes, construction real estate. In socio-cultural aspects, it is realised that there are not too many positive and negative effects. In Çınarcık revitalization of other tourism activities is very crucial for the district of economy in the coming period. Çınarcık, where is situated on hinterland of İstanbul, Adapazarı, İzmit ve Bursa, can become a good target for domestic tourism with the right investments.