Bireysel İş Hukuku açısından bilgi işçileri
Knowledge workers in terms of individual labour law
  1. Tez No: 445830
  2. Yazar: BARIŞ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bireysel İş Hukuku açısından bilgi işçilerini ele alan bu çalışmada öncelikle bilginin çalışma hayatındaki etkileri incelenmiş ve bu kapsamda“bilgi”,“bilgi toplumu ve ekonomisi”,“bilgi işi ve bilgi işçisi”kavramlarına yer verilmiştir. Bu kavramların anlamlarının ve içeriklerinin belirlenmesiyle aynı zamanda çalışmamızın sınırlarının çizilmesi amaçlamaktadır. Bilgi işçilerinin diğer işçiler karşısında çalışma hayatında bir takım farklı özellikler taşıdığı, bu itibarla uygulanacak hukuk açısından bu işçilerin niteliklerinin göz önünde bulundurulması gerekliliği çalışmada ortaya konulmaya çalışılmıştır. Günümüzde ekonomik ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak bilgi işçilerinin istihdamdaki sayısı giderek artmaktadır. İş mevzuatımızda ise bilgi işçileri açısından ayrı bir düzenleme yer almamaktadır. Bununla birlikte bu işçilerin iş akdi unsurları, özen borcu ve iş akitlerinin feshi diğer işçilere nazaran farklılık arz etmektedir. Ayrıca bilgi işinde çalışma koşullarının esnekleştirilmesi ile yeni istihdam alanlarının yaratılması ve bilgi işçilerinin zaman üzerinde söz sahibi olmalarının sağlanması önem arz etmektedir. Yine önem taşıdığı düşünülen bir diğer konu ise yabancı bilgi işçilerinin ülke istihdamına kazandırılmasıdır. Ekonomik gelişim açısından büyük önem taşıyan bilgi işçilerinin çalışma ilişkilerinin İş Hukuku kurallarından ve ilkelerinden ayrılmadan geliştirilmesine yönelik bir takım önerilere çalışmamızda ayrıca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which examines knowledge workers in terms of Individual Labour Law, addresses the effects of the knowledge on the working environment and the terms of“knowledge”,“information society and economy”,“knowledge work and knowledge worker”. It has been aimed to determine the frame of our study through specifying the meaning and the context of these concepts. It has been addressed the necessity to take into account the qualification of these workers in determining the applicable law due to the fact that these workers have different features in working life compared to other employees. At present time, with the developments in economy and technology, the number of the knowledge workers in employment is increasing significantly. Nevertheless, there is no separate and specific regulation regarding the knowledge workers under the Labor Law. However the main terms of the employment contracts, the obligation of duty of care and the termination of the employment contracts can be different from other workers'. Moreover, it is important to create new employment areas with the realisation of the flexibility of the working conditions and to give independence to the knowledge workers in using their own working time. Another important point needed to be highlighted is the employment of the foreigner knowledge workers. In our study, it have been introduced some suggestions on the development of the working relationships of the knowledge workers which have a significant role in economic development, in line with Labor Law regulations and principals.