Kazakistan'daki ulus-devlet inşası sürecinde dil politikası
Language policy during nation-state building process in Kazakhstan
- Tez No: 445846
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Atay Akdevelioğlu
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Linguistics, Political Science, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez Kazakistan Cumhuriyeti'nde ulus-devlet inşa sürecinde dil politikası konusu ele alınmaktadır. Tezin kavramsal kısmı olan birinci bölümünde dil politikası, ulus-devletin dil politikası ve Fransa, Ukrayna, Türkiye devletlerinin dil politikası örnekleri verilmektedir. İkinci bölümde Kazak ulusunun inşa süreci Kazak Hanlığı'nın kurulması, Çarlık Rusyası döneminde siyasal ve dile dair gelişmeler, SSCB döneminde Kazakistan topraklarındaki siyasi ve dil politikasına ait gelişmelerden bahsedilmektedir. Üçüncü bölüm Kazakistan'ın milli devlet olarak bağımsızlığının kazanması, devletin gelişmesi, dil politikasının rolünü anlatmaktadır. Sonuç bölümünde ulus-devlet inşa sürecinde izlenen dil politikasının Kazakistan'ın çok milletli bir devlet olmasından kaynaklı olarak henüz beklenen başarı düzeyine ulaşamadığı sonucuna varılmıştır. Bunun için devletin dil politikası birkaç döneme ayrılıp dil kanunları üzerinde çalışmaları devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis is related to the construction of the language policy in the period of progressing of the Kazakh national state of Republic of Kazakhstan. In the first part of the thesis which is being conceptual part of the paper given examples of the language policy in countries such as France, Ukraine and Turkey. The second part is including the establishment of Kazakh Khanate, political and lingual improvements in the period of imperial Russia, political and lingual changes on the territory of Kazakhstan in the period of USSR. In the third part independence of Kazakhstan as a national country, the progress of republic and role of the language policy are being mentioned. Language policy has one of primary roles in multinational country. Conclusion part explains that during the development of Kazakhs as a nation and Kazakhstan as a country, language policy was carried out in a balanced manner. However, Kazakh language hasn't gained the status of national language yet, owing to Kazakhstan being multinational. Thereby, language policy of the country was divided into several periods, and works on laws on language are still in progress.