Faaliyet tabanlı maliyetleme ve imalat sanayinde bir uygulama
An application of activity based costing and manufacturing
- Tez No: 445906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İşletmeler küreselleşmenin beraberinde getirdiği rekabet gücü nedeniyle maliyet yapısında büyük önem taşıyan birçok değişiklik yaşamaktadırlar. Yaşamakta oldukları bu değişimler, üretilen ürün veya yaptıkları hizmetlerin işletmeler açısından doğru şekilde olması mecburiyetiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Geleneksel yöntemler karmaşık ve rekabetçi çalışma ortamında gerekli bilgileri sağlama noktasında yetersiz kalmaktadır. Geleneksel yöntemlerin teknolojik gelişmeler, bilgisayar ve otomasyondaki gelişmeler nedeniyle emek yoğun üretimden sermaye ve bilgi yoğun üretime geçilmiştir. Genel üretim giderlerinin payının giderek artması, bunun yanı sıra direkt maliyetlerin payının azalması sonucunda alternatif yöntemler aranmasına ihtiyaç duyulmuştur. Faaliyet Tabanlı Maliyetleme Yöntemi günümüz işletmelerinin sorunlarını çözmede başarılı veriler elde etmiş olup, geleneksel yöntemdeki zaafiyetleri önleyen, rekabet üstünlüğü sağlayan, sürekli gelişmeyi destekleyen, objektif zamanlı ve doğru maliyet hesaplamalarıyla doğru bilgiler veren bir sistemdir. Özellikle çok çeşitli üretim yapan işletmelerde problemlere çözüm olarak geliştirilmiştir.Bu çalışmada; FTM sistemi, imalat sanayinde üretim yapan bir işletmede uygulanarak maliyetler hesaplanmıştır. Bu maliyetler FTM sistemi esas alınarak incelenmiş ve elde edilen sonuçların geleneksel yaklaşım ile faaliyet tabanlı maliyetleme sistemi arasındaki etkileri ölçülerek analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to competitive power arising from the globalization, companies encounter important and various changes in their cost structure. The changes companies are experiencing force them to manufacture appropriate products and offer appropriate services. Traditional methods are not sufficient for providing information in complex and competitive working environment. Traditional methods shifted from labor-intensive production to capital-, know-how-intensive production due to developments in technology, IT and automation. Due to the increase in the share of general production costs as well as the decrease in the share of direct costs, the need for searching for alternative solutions emerged. The activity based costing method achieved successful data in finding solutions to the problems of present companies, and is a system covering defects in the traditional method, ensuring competitive superiority, supporting constant development, objective-timed, and providing accurate data with accurate cost calculations. This system has been developed as solution to the problems of the companies, particularly engaged in various productions. In this paper; costs were calculated by applying the ABC system to a company engaged in manufacturing industry. These costs were evaluated based on the ABC system, and the effects of the results were analyzed by measuring their effects between the traditional approach and the activity based costing system.