The synergistic interaction of talent management and organizational learning capability on organizational innovativeness: Fast-fashion apparel industry
Yetenek yönetimi ve örgütsel öğrenme yeteneğinin sinerjik etkileşiminin, örgütsel yenilikçilik üzerine etkisi: Hızlı moda hazır giyim sektörü
- Tez No: 446109
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDELEN İ.YENER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2016
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada yetenek yönetiminin stratejileri ve teorik çerçevesi incelendi. Literatürdeki kısıtlılığı da göz önünde bulundurarak, alana katkı sağlayacak bir yetenek yönetimi ölçeği geliştirildi. Yetenek yönetimi uygulamalarının, örgütsel hedeflere ulaşmada tek başına yeterli olamayacağı öngörülmektedir. Örgüte kazandırılan bir yeteneğin tek başına başarılı olup değer yaratmasının kolay olmadığı görülmektedir. Dolayısıyla, örgüt içerisinde yetenekli çalışanın potansiyelini ortaya çıkaracak öğrenen örgüt kültürü ve örgütsel öğrenme yeteneğine ihtiyaç duyulduğu gözlemlenmektedir. Yetenekli çalışanın ancak öğrenen bir örgüt yapısı içerisinde değer yaratabileceği söylenebilir. Günümüz örgütleri çalışanların bireysel amaçlar yerine örgütsel amaçlara yönlenmesini arzu etmektedir. Bu görüşler doğrultusunda çalışmamızda, yetenek yönetiminin örgütsel öğrenme yeteneği ile sinerjik bir etkileşim içinde örgütsel inovasyona etki etme durumu incelendi. Araştırmamız İstanbul ihracatcılar birliğine bağlı 313 tekstil (hazır giyim) firmasında gerçekleştirildi. Araştırma kapsamına 1 milyon TL ve üzeri ihracat yapan firma girdi. Araştırmanın bulguları yetenek yönetimi ve örgütsel öğrenme yeteneğinin, örgütsel inovasyon üzerinde sinerjik bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Anahtar Kelimeler : Yetenek, yetenek yönetimi, örgütsel öğrenme yeteneği, örgütsel yenilikçilik
Özet (Çeviri)
In this study the strategy and theoretical framework of talent management has been examined. Considering the limitation of TM (Talent Management) concept in literature, a talent management scale was developed which is expected to contribute to the area. It is assumed that TM applications are insufficient to achieve the organizational goals. Additionally, a talent (him/herself) can not easily be succesful and create value alone. Thus, it is observed that there is a need for a learning culture and organizational learning capability to reveal the potential of talented employees within the organization. Talented employees can only create value in a learning organization structure. Today's organizations desire employees to direct to organizational goals rather than individual goals. In the light of these views, the effect of synergistic interaction of talent management and organizational learning capability on organizational innovation is examined in this study. This research was held in Istanbul Exporters Union. It was performed on 313 textile (apparel) company in Istanbul. The research covers exporters which have over 1 million TL in exports. According to the findings, it is founded that there is a synergistic effect of talent management and organizational learning capability on organizational innovativeness. Keywords : Talent, talent management, organizational learning capability, organizational innovativeness