Afet sonrası süreçte bina–araç–bina yöntemiyle enerji esnekliğinin geliştirilmesi
Enhancing of energy resiliency with building-to-vehicle-to-building in post-disaster
- Tez No: 872409
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dünyada deprem, sel gibi yüksek etkili düşük olasılıklı olayların sık sık meydana gelmesi, güç sistemlerinde önemli hasarlara, elektrik kesintilerine yol açar ve son kullanıcılar için yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Bu zorluklara yanıt olarak, son zamanlarda giderek daha fazla kullanılan Dağıtık Enerji Kaynakları (Distributed Energy Resources, DER) ve Elektrikli Araçlar (EA), afet sonrası dönemde evsel tüketicilere mümkün olduğunca enerji temini sağlama konusunda odak noktası haline gelmiştir. Ancak, şebekeye bağlı modda çalışan DER'lerin afet sonrası süreçte güç üretememeleri, EA bataryasının sınırlı enerjisi, evlerin enerji eksikliği yaşamasına ve düşük esnekliğe sahip olmalarına neden olur. Sonuç olarak, bu durumun farklı kaynaklara sahip evlerin sinerjik etkileşimi yoluyla ele alınması potansiyel bir çözüm olarak görülebilir. Bu nedenle, bu tezde, bir afetin ardından şebekeden ve birbirlerinden elektriksel olarak izole hale gelen iki evin sahip olduğu farklı kaynakların iş birliğine dayalı kullanımı yoluyla enerji esnekliğini artırmak için ayrıntılı bir Sinerjik Ev Enerji Yönetim Sistemi (S-EEYS) geliştirilmiştir. Evler arasında EA vasıtasıyla enerji transferine olanak sağlayan Bina-Araç-Bina (Building-to-Vehicle-to-Building, V2B2) teknolojisi, tasarlanan S-EEYS'ye entegre edilmiştir. Ayrıca önerilen algoritma, kullanıcıların refah düzeylerini dikkate alarak afet sonrasında sistemin konfor kaybı düzeyini en aza indirmeyi hedeflemektedir. Benzetim çalışması sonuçları, önerilen algoritmanın sistemin konfor kaybıseviyesinde en az %22.26 oranında azalma sağlayarak enerji esnekliğini önemli ölçüde artırdığını doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
The frequent occurrence of high impact low probability events such as earthquakes, floods worldwide cause significant damage to power systems, power outages and adversely affecting the quality of life for end-users. In response to these challenges, Distributed Energy Resources (DER) and Electric Vehicles (EV), which have become increasingly prevalent, have recently become a focal point for supplying energy to residential consumers in the post-disaster period. However, the inability of grid-connected DER to generate energy during post-disaster, the limited energy of EV batteries aftermath of a disaster, causing the lack of energy and lower resilience level in houses. As a result, addressing these challenges through the synergistic interaction of houses with various resources can be seen as a potential solution. Therefore, in this thesis, a detailed Synergistic Home Energy Management System (S-HEMS) is developed to enhance energy resilience through the collaborative utilization of various resources owned by two houses that become electrically isolated from the grid and each other in a post-disaster. The Building-to-Vehicle-to-Building (V2B2) technology, enabling energy transfer between houses via EV, is integrated into the designed SHEMS. Additionally, the proposed algorithm aims to minimize the system discomfort in post-disaster while considering the well-being of households. The simulation results are confirmed that the proposed algorithm significantly increases the energy resilience by providing a mitigation in the discomfort of the system by at least 22.26%.