Al-Kaide söylemi içinde şiddet kullanma stratejisinin rasyonelleştirilmesi: Radikalleşme safhasında Türkiye'de yakalanan El-Kaide üyelerinin ifadeleri üzerine inceleme
Rationalization of strategy of use of violence in Al-Qaeda discourse examination of statements of Al-Qaeda members arrested in Turkey on radicalization phase
  1. Tez No: 446122
  2. Yazar: MEHMET SAVAŞ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Küreselleşme yolundaki süreç dünyada sosyal yaşam ve ekonominin olduğu kadar terörizm de uluslararası alanda etkinliğini artırarak küresel bir nitelik kazanmasında etkili olmuştur. II. Dünya savaşından sonra başlayan soğuk savaş süreci terörist eylemlerinde artış gösterdiği döneme rastlaması ülkeler arası ilişkileri ve politikaların belirlenmesinde önemli rol oynamıştır. Sosyolojik, politik ve iktisadi kaynaklara sahip bir güvenlik sorunu olan terör, başta Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi dünyanın en büyük küresel güçleri başta olmak üzere birçok devlete zarar vermiştir. Bunların en başında gelen ve El-Kaide terör örgütü tarafından 2001'de Amerika Birleşik Devletleri'nde, 2003'te İstanbul'da, 2004'te Madrid'te ve 2005'te Londra'da gerçekleşen saldırılar tüm dünyada endişe yaratmıştır. Küreselleşen terrör, son teknolojik gelişmelerinde etkisi ile gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde daha geniş bir alandaki kitleyi etkileyerek sadece kendi müşahhas hedeflerini değil insanlık için tehdit unsuru olmuştur. Bu saldırılar, İslami topluluklardaki radikalleşmenin önemli ve ciddi tehlikeler yaratabileceği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Bu tehlike ile birlikte; kanuni yaptırım sahibi kurumların yanında, bu saldırıları anlamak ve gelecek olası saldırılardan korunmak için yöntemler geliştirmek üzere çalışmalar yapmak isteyen tüm dünyadaki akademik camianın ilgisi bu alana yoğunlaşmıştır. Bu konu hakkında yapılan akademik araştırmalar, El-Kaide gibi radikal örgütleri güçlendiren süreçlerin temel özelliklerini, benzerliklerini ve radikalleşmeye yol açan etmenlerini anlamak açısından önemli bir kaynaktır. Sosyal psikolojinin alanına giren ve görünüşe göre normal olan insanların oldukça korkunç eylemlere nasıl yönelebildiğini, radikalleşme süreçlerini anlamaya çalışan çeşitli akademik araştırmalar yapılmış ve terörle mücadele eden devlet kurumları tarafından da resmi analiz raporları hazırlanmıştır. Terörle mücadeleyi esas alan kurumların raporları, akademik çalışmalar ve İstanbul'daki bombalı saldırıların kanıtları doğrultusunda yapılan bu çalışma, gerek akademik gerek idari ve hukuki birimler de dahil olmak üzere birçok kurumda ve ülkede tartışılan 'terörizm' kavramının ve“radikalleşme süreçlerinin”bir karşılaştırması niteliğindedir. Bu çalışmanın,, karşılaştırmalı içerik ve vaka çalışması yaklaşımıyla yürütülmesindeki asıl gaye, seküler olarak tanımlanan ülkelerdeki radikalleşme süreçleriyle beraber, Türkiye gibi daha güçlü kültürel ve dini gelenekleri olan ülkelerdeki süreçleri net bir şekilde anlamak, mücadele stratejileri ile ilgili daha etkin yöntemlere ışık tutmaktır. Anahtar Kelimeler : Terör, terör örgütü, El-Kaide, Radikalleşme,Şiddet
Özet (Çeviri)
The attacks by Al-Qaeda terrorist organization on the US in 2001, Istanbul in 2003, Madrid in 2004, and London in 2005 made people concerned all over the world. These attacks reveal that radicalism in Islamic communities poses an important and serious threat worldwide. Due to that threat, the focus of the law enforcement agencies and the scholars who understand and devise methods to prevent future attacks concentrated on this topic. Some official reports on the Radicalization Process prepared by The Turkish National Police which report to Inerior Ministery in Turkey are considerable reports in terms of understanding the basic characteristics, similarities, and factors of the recruitment process utilized by radical groups like Al Qaeda. Psychological Operation Department of Counter Terrorism Unit was established in order to figure out how ordinary people commit horrible attacks which is a subject of interest of Social Psychology track. This Unit explains the Radicalization Process in four stages; pre-radicalization, self-identification, indoctrination and jihadization. This dissertation, conducted in the light of information by Turkish National Police Reports and evidence from the Istanbul bombings, is a comperative study on the controversial term of“terrorism”for many academic, administrative and legal institutions in many countries. The central reason for approaching this project using a comparative case study is to gain a clear understanding of the radicalization process in secular countries as defined by the Turkish National Police, and the process in religious countries with stronger cultural and theological traditions such as Turkey. Keywords : Terror, terror organization, Al-Qaeda, Radicalization, violance