İnsan makrofaj kültürlerinde Mycobacterium Tuberculosis'e karşı Rifampicin, Ciprofloxacin ve Sparfloxacin'in etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 44623
  2. Yazar: NECDET DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİLE ÇEVİKBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
VI. ÖZET Mycobacterium tuberculosis, değişik mekanizmalar ile makrofaj içinde canlı kalma özelliğine sahiptir. Bu sebepten dolayı tüberküloz tedavisinde makrofaj içindeki tüberküloz bakterilerine karşı etkili ilaçlara ihtiyaç vardır. Florokinolonlar, özellikle ciprofloxacin, ofloxacin, sparfloxacin ve levofloxacin'in ÇÎD'li M. tuberculosis suşlanna karşı etkili olduktan bildirilmektedir. Bu çalışma, M tuberculosis 'e karşı rifampicin, ciprofloxacin ve sparfloxacin'in makrofaj içindeki etkilerini araştırmak amacı ile yapılmıştır. M. tuberculosis H37Rv standart susuna karşı rifampicin, ciprofloxacin ve sparfloxacin'in MÎK'leri agar makrodilüsyon ve sıvı mikrodilisyon yöntemi ile yapılmış ve sırası ile 0.5ug/ml, lug/ml ve 0.125ug/ml olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, rifampicin'in lxMİK (0.5ug/ml), 5xMİK (2.5ug/ml)'i, ciprofloxacin' in 4xMİK (4ug/ml), 8xMİK (8ug/ml) ve sparfloxacin'in lxMIK (0.125ug/ml), 5xMİK (0.625ug/ml) ile 10xMİK (1.25ug/ml)'i makrofaj içindeki basilleri öldürmek için etkili bulunmuştur. Makrofaj içinde etkili olan ciprofloxacin ve özellikle sparfloxacin'in özellikle ÇÎD'li tüberküloz hastalarında alternatif ilaçlar olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz. 37
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY M.tuberculosis has the ability of surviving in macrophages by various mechanisms. Therefore antituberculous drugs effective in macrophages are needed in the treatment of tuberculosis. Fluoroquinolones, especially ciprofloxacin, ofloxacin, levofloxacin and sparfloxacin have been reported to be effective against M.tuberculosis in particular against multidrug resistant strains. The aim of this study is to investigate the activities of rifampicin, ciprofloxacin and sparfloxacin against M.tuberculosi inside macrophages The minimal inhibitory concentrations (MIC) of rifampicin, ciprofloxacin and sparfloxacin were determined by agar macrodilution and broth microdilution methods and were found as 0.5ug /ml, lug/ml and 0. 125 jig /ml respectively. According to the results, rifampicin at lxMIC (0.5ug/ml), 5xMIC (2.5ug/ml), ciprofloxacin at 4xMC (4ug/ml), 8xMIC (8ug/ml) and sparfloxacin lxMIC (0.125ug/ml), 5xMIC (0.625ug/ml), lOxMIC (1.25ug/ml) were found to be effective to kill the intracellular bacteria. We conclude that ciprofloxacin, sparfloxacin which are effective in the macrophages can be successfully used in the treatment of tuberculosis particularly in those of which are caused by multidrug resistant strains. 38