Candida Albicans'ın virülans faktörleri arasındaki ilişki ve bu faktörlerin kolonizasyon ve enfeksiyon ayırımındaki rolleri
  1. Tez No: 44624
  2. Yazar: NURVER TOPRAK ÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEYZA ENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada, hasta gruplarının çeşitli klinik örneklerinden elde edilen 47 ve kontrol grubunun boğaz sürüntülerinden elde edilen 1 1 C.albicans kökeninin virülans faktörleri incelenmiş ve virülans faktörlerinin kolonizasyon ve enfeksiyon ayırımındaki rolü araştırılmıştır. Adezyon deneyi için yanak mukoza epitel hücresi, yüzey hidrofobisite özelliğini ölçmek amacıyla polistiren boncuklar, proteinaz aktivitesini ölçmek için %1'lik sığır serum albümini içeren katı besiyeri, fosfolipaz aktivitesini tayinde yumurta şansı bulunduran katı besiyeri kullanılmıştır. Nötropenik hasta grubundan (n=24), Candida enfeksiyonu açısından altta yatan hastalığı olan gruptan (n=23) ve kontrol grubundan (n=ll) izole edilen C.albicans kökenlerinin virülans faktörleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır(p>0.05). Kökenler, kolonizasyon (n=23) ve enfeksiyon oluşturanlar (n=29) şeklinde iki gruba ayrıldığında da, gruplar arasında virülans faktörleri yönünden anlamlı bir fark görülmemiştir. Multivaryant analiz ile faktörler arasında olumlu veya olumsuz ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the virulance factors of 47 strains of C. albicans isolated from different clinical materials of patient groups and 11 strains of C. albicans isolated from throat specimens of control group have been examined and their role in the discrimination of colonization and infection have been investigated. For the estimation of adherence capability buccal epithelial cells, for cell surface hydrophobicity polystyrene beads, for proteinase activity solid culture medium which contains 1% bovine serum albumin, for phospholipase activity solid culture medium that contains egg yolk were used. No significant differences between the virulance factors of C. albicans strains isolated from neutropenic patients group(n=24), the group of patients that have underlying disease for Candida infections(n=23) and the control group(n=l l)(p>0.05) were found. When strains were classified into two groups according to their production of infection(n=29) or colonization(n=23), no statistically significant results were also obtained by means of their virulence factors.