Zabitin Harb Çantası
Officer's Military Bag
- Tez No: 446329
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMAD NAHMADOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Medeniyetlerin ayakta kalmasında ve gelişmesinde en önemli unsurlardan biri askerî güçleridir. Bu yüzden insanların hayatında askerî varlık çağlar boyu önemli bir yer tutmuştur. Tarih sahnesine adlarını kahramanlıkla yazdıran Türklerin asker-millet özelliği, İslam öncesinde“alp”olarak adlandırılan kahraman askerler ve İslamiyet'le beraber de“alperen”adlı serdengeçtilerle temsil edilmiştir. Şehitlik, gazilik gibi kavramların da başka toplumlardan farklı bir önem kazandığı tarihimizde, onlarla ilgili olaylar bir yaşama refleksi olarak nesillerden nesillere aktarılmıştır. Türk milletinin hayatına bu derece nüfuz eden askerlikle ilgili bugüne kadar çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu araştırmada esas alınan ve içindeki askerî terimlerin seçildiği kitap,“ilk harp tarihçilerimizden”sayılan Bursalı Mehmet Nihat'ın“Zabitin Harb Çantası”adlı kitabıdır. Çalışmamızın ilk kısmında yazarın eserleri ve kendisi hakkında bilgi verdik.“Zabitin Harb Çantası”adlı metnin transkripsiyonlu çevirimini yaptık. Yazar bu kitapta piyade, süvari, topçu gibi birçok sınıfı ve bunların kullandıkları silahları ayrıntılı olarak ele almış, Alman ordusunda ve bizde geri hizmetleri, çeşitli sınıfların talim ve terbiyesi, harita ve arazi üzerinde tatbikat, tatbikatlarda hakem hizmetleri ve askerî amaçlı geziler hakkında bilgi vermiştir. Alman ordu talimnamesinin gerekli gördüğü yerlerinden çeşitli çeviriler yaparak bunu Türk ordusunun talimnamesi ile karşılaştırmıştır. Çalışmamızın ikinci kısmında kitapta geçen askerî terimleri tespit edip bunları açıklamaya çalıştık. Ayrıca Türkçe ateş kelimesinin Farsça gösterilmesi gibi kaynaklarda yanlış olan bilgileri düzeltmeyi hedefledik. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Mehmed Nihad, Zabitin Harb Çantası, Askerî Terim
Özet (Çeviri)
One of the most important factors in the survival and development of civilization are the military forces. So military presence in the lives of people throughout the ages has occupied an important place. Throughout the history Turkish soldier-nation feature is represented by brave soldiers, named as“Alp”in pre-İslamic team and named as“Alperen”after İslam. In our history, the important concepts such as martydam and veterans, gaininy a different mather from other communities have been passed on through generations as a survival reflex event associated with them. The military service, penetrated deeply into Turkish people's culture, has been researched so many times. The book which has been taken as a basic in this study and provides many military terms is the book of“Officer's Military Bag”by Bursalı Mehmet Nihat, who is considered as one of the“first war historians”. We have given information about the author and his works in the first part of our research. We did the transcription of the text“Officer's Military Bag”. In this book, the author who studied on logistics in Turkish and German army, military branches like infantry, cavalry, artillery and the weapons used, gave information on teaching and training of various military arms, practice both on map and field, referee services on practices and military expeditions. He compared Turkish army's field manual with German army's by making various translations where he thought it was necessary. In the second part of our research, we tried to find out the military terms that are mentioned in the book and tried to explain them. Also, we aimed to correct some incorrect information in the resources such as the word ateş which is thought as Persian origin whereas it is actually Turkish origin. KEYWORDS: Mehmed Nihad, Zabitin Harb Çantası, Military Term