The regestes of the medieval acts of the Vazelon Monastery: The codex e of the timios prodromos on mount Vazelon as a source for the social, economic and institutional history of rural matzouka from the thirteenth to the fifteenth century
Vazelon Manastırı'nın ortaçağ dönemi zabıtlarının rejestleri: 13. yüzyıldan 15. yüzyıla Maçka'nın toplumsal, ekonomik ve kurukmsal tarihi için bir kaynak olarak Vazelon'daki timios prodromos'un e kodeksi
  1. Tez No: 188878
  2. Yazar: TUNA ARTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVRA NECİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Bu çalışma Trabzon'un kırkbeş kilometre güneydoğusunda ve Maçka ilçe sınırlarıiçerisinde bulunan Vazelon manastırının ortaçağa ait zabıtlarını düzenleyerek benzermanastır zabıtlarının incelenmesi için standart kabul edilen regestes formundahazırlamayı amaçlamıştır. Vaftizci Yahya'ya adanmış olan manastır hem BizansMatzouka'sının hem de Osmanlı Maçuka'sının dinsel ve ekonomik hayatında son dereceönemli bir rol oynamıştır. Hazırlanan regestes manastırın günümüze ulaşan ikikodeksinden biri olan ve günümüzde St. Petersburg şehrinde muhafaza edilen EKodeksi'nin 1927 baskısını esas olarak almıştır. Çoğunlukla onüçüncü ve onbeşinciyüzyıllar arasında yazılmış zabıtlardan oluşan E Kodeksi'nin regeste'i için Archives del'Athos serisi model olarak alınmıştır. Bu model öncelikle kodeksin içerisinde bulunanzabıtların teker teker dikkatle tarihlendirilmesini ve kronolojik olarak sıralandırılmasınıgerektirmektedir. Zabıtların incelemesinde ana kısım anlatılan olayın detaylı bir özeti vebunu takiben zabıtın içeriği, bahsi geçen özel kişiler ve tarihlendirme ile ilgili notlardanoluşmaktadır. Vazelon manastırının, manastırın kodekslerinin ve malvarlığının tarihçeleriregestes'den önce yer almaktadır. E Kodeksi'nin Maçka'nın geç ortaçağ dönemitoplumsal, ekonomik ve kurumsal tarihine olan katkısıyla ilgili bölümse regestes'densonra gelmektedir. Vazelon manastırının E Kodeksi'ni kolayca anlaşılıpincelenebilinecek bir formata sokmayı amaçlayan bu çalışmanın, söz konusu dönem veyabölge ile ilgili araştırma yapanlara yardımcı olmasını umuyorum.
Özet (Çeviri)
This study is concerned almost exclusively with the preparation of regestes for themedieval acts of the monastery of the Timios Prodromos on Mount Zaboulon, also andbetter known as Vazelon, located in rural Maçka (Matzouka) some forty-five kilometerssouthwest of Trabzon (Trapezous) in present-day Turkey. The monastery, which isdedicated to the worthy Forerunner (Timios Prodromos) and Prophet John the Baptist,played a major role in the religious and economic life of both Byzantine Matzouka andOttoman Maçuka. The regestes are based on an edition of one of the monastery?s twosurviving cartularies, known as Codex E, which contains acts mostly from the thirteenthto the fifteenth centuries and is now kept in St. Petersburg. It is modeled on the Archivesde l?Athos series with certain limitations that will be discussed in the appropriate sections.This preferred model involves, first and foremost, arranging the acts of the monastery in achronological order and therefore carefully dating each act in the cartulary as accuratelyas possible. The main section in each individual entry of the regestes is a detailedsummary of the act, which is usually followed by notes on the affair, its dating andprosopography. The history and the characteristics of Vazelon?s codices, specificallyCodex E, as well as the history of the monastery and of its estate precede the regestes.Finally, a chapter expounding on Codex E?s contribution to the social, economic andinstitutional history of late medieval Matzouka will follow the presentation of the acts. Itis hoped that the present regestes will be of aid to the students of the region and theperiod concerned.