Pelvik kitlelerin preoperatif değerlendirilmesinde transvajinal renkli doppler görüntüleme
The Value of color doppler ultrasound imaging in evaluation of adnexial masses
- Tez No: 44637
- Danışmanlar: PROF.DR. SAFFET DİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı transvajinai renkli doppier ultrasound yardımıyla preoperatif olarak ovarian tümörlerde bening, malign ayırımını yapmak ve bu tekniğin sensitivite ve spesifitesini konvansiyonel transvajinai ultrasound ve CA 125 seviyeleri ile karşılaştırmaktır. 172 adneksial kitle preoperatif olarak intratumoral damarlarda değişik kan akım resistansının indikatörleri (pulsatilite indeksi ve resistans indeksi) kullanılarak değerlendirildi. Sonuçlar CA 125 seviyeleri, konvansiyonel ultrasound ve histopatolojik bulgular ile karşılaştırıldı. 150 benign, 22 malign ve 2 borderline kitle sonuç olarak tespit edildi. Benign kitlelerde ortalama pulsatilite indeksi ve resistans indeksi malign olanlara göre belirgin yüksekti. Renkli doppier ultrasound'un malignite ayırımındaki spesifitesi, sensitivitesi, pozitif ve negatif prediktif değerleri sırasıyla % 95, % 94, % 99 ve % 72 idi. Resistans indeksinde cut-off değeri olarak 0.45, pulsatilite indeksinde ise 1.0 kullanıldı. Spesifite, sensitivite, pozitif ve negatif prediktif değer olarak R! ve P\ transvajinai ultrasound, CA 125 seviyeleri ile karşılaştırıldığında üstünlük gösteriyordu. Sonuç olarak konvansiyonel ultrasound ve CA 125 ile karşılaştırıldığında renkli doppier ultrasound benign tümörleri malign olanlardan ayırt etmede daha güvenilirdir. Bu teknik kullanılarak özellikle şüpheli sonografik bulguları olan kitleler preoperatif olarak daha iyi değerlendirilecek, cerrahinin zamanlaması ve kapsamı için önceden bilgi sahibi olunacaktır. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to differentiate benign from malignant ovarian tumors preoperatively by means of transvaginal color Doppler ultrasound and to compare the sensitivity and spesifity off this technique with that of conventionel transvaginal ultrasound and CA 125 serum levels. Different indicators of blood flow resistance (pulsatility index and resistance index) within intratumoral vessels were evaluated preoperatively in 172 adnexal masses by means of color Doppler ultrasound. Results were compared to CA 125 levels, conventional ultrasound and histopathologic findings. 150 benign, 22 malign and 2 borderline masses were studied. Mean PI and Rl were significantly higher in benign than in malignant masses. Sensitivity, specifity, pozitive and negative predictive value of color Doppler in predicting malignancy were % 95, % 94, % 99 and % 72 by using a cut-off value of 0.45 for resistance index and 1.0 for pulsatility index. Sensitivity, spesifity, pozitive and negative predictive value of both indexes in differentiating benign from malignant tumors was superior to that obtained by using conventional ultrasound and CA 125. Compared to conventional ultrasound and CA 125, color Doppler ultrasound was more accurate in discriminating malignancies from benign tumors. The best use for this technique seems in giving further preoperative information about masses with uncertain sonographic characteristics, allowing better timing and tailoring of surgery. 47