Gebeliğin indüklediği hipertansif olgularda bazı erken tanı metodlarının (Plazma Fibronektin' i, idrar kalsiyum/ kreatinin oranı ve roll-over testi) değerlendirilmesi
Evaluation of some diagnostic tests (Plasma Fibronectin, urinary calcium/ creatinin ratio and roll-over test) in early prediction of pregnancy induced hypertension
  1. Tez No: 44638
  2. Yazar: İZZET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR HİMMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
50 ÖZET Tabloya özgü klinik tam anlamıyla yerleşmeden preeklampsinin ortaya çıkacağı tahmin edilebildiği taktirde -etiyolojisi hala bugün bile karanlık olan- bu sendromun önlenebilirliği son yilllarm güncel konuları arasındadır. İşte bu nedenle çalışmamızda preeklampsi erken tanı yöntemlerinden, plazma fibronektini, idrar kalsiyum/kreatinin oranlan ve roll-over testinin yararları araştırılmış; klinik uygulamadaki yerleri tartışılmıştır. Çalışmaya, kronik hipertansiyonu veya sistemik hastalığı olmayan 121 normotensif gebe dahil edilmiştir. Postpartum 2. güne kadar izlenen olguların 94 'ünde kan basıncı normal kalırken; 20 'sinde geçici hipertansiyon, 7 'sinde preeklampsi ortaya çıkmıştır. Araştırılan testlerden idrar kalsiyum/kreatinin oranlarının erken tanıda yararlı olabileceğine dair kanıt elde edilememiştir. Kontrol grubu ve hipertansif gruplar arasında oranlar açısından anlamlı fark bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY Early prediction of preeclampsia has recently been gaining an increasing popularity, since development of this syndrome would be prevented if a highly sensitive diagnostic test could be verified Many tests have been suggested for early prediction. In present study, three of these tests; plasma fibronectin concentrations, urinary calcium / creatinin ratio and roll-over test have been investigated The study group included 121 normotensive pregnant women without chronic hypertension or systemic disease. Of these patients, 94 remained normotensive, while 20 developed transient hypertension and 7 preeclampsia during the follow-up (till the second day after delivery). We could not find out any convincing evidence that urinary calcium/ creatinin ratio has been beneficial for early prediction of this disease.