Meme kanseri ve kök hücre kültürlerinde Thioridazine'in etkilerinin araştırılması
Investigation of the effect of Thioridazine in breast cancer cell cultures
  1. Tez No: 446372
  2. Yazar: ASLI KISIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İBRAHİM TUĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmanın amacı, meme kanseri (MDA-MB-231, MCF-7) ve meme kanseri kök hücre kültürlerinde (CD44+/CD24-) antipsikotik Thioridazine'in (THZ) sitotoksik etkisini araştırmak ve bunun hangi ölüm çeşiti aracılığıyla gerçekleştiğini belirlemektir. İkinci amacı ise; THZ'nin epitelyal-mezenkimal geçişte rolünün olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. THZ (1-30 μM, 24 saat) ile muamele edilen hücrelerin canlılık yüzdeleri XTT testi ile ölçüldü. IC50 değerleri Calcusyn 2.1 programında hesaplandı. THZ'nin, hücreye alınma yolunun doğrulanmasında, dopamin aktivatör transportlara spesifik bir inhibitör olan Threo-methylphenidate hydrochloride (TMH) kullanıldı. Apoptozis, ELISA kit ve Annexin V/7-AAD; otofaji ise LC-3 I/II ve Beclin-1 protein ifade düzeylerinin western blot yöntemiyle ölçülmesiyle araştırıldı. Otofajik vakuollerin floresan mikroskobunda gösterilmesinde Monodansylcadaverine boyası kullanıldı. Epitelyal-mezenkimal geçişteki etkileri ise, migrasyon, invazyon ve Western blot yöntemleri ile araştırıldı. THZ'nin IC50 değerleri 9±1.2 µM (MDA-MB-231, 24. saat), 16.4±1.8 µM (MCF-7, 24. saat), ve 18.1±2.3 µM (CD44+/CD24-, 24. saat) olarak bulundu. DR2'nin bazal ifade düzeyleri [(MDA-MB-231, 111.6±2 ng/mL), (MCF-7, 86.5±1.4 ng/mL), (CD44+/CD24-, 52±2.3 ng/mL)] ile IC50 değerleri arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate cytotoxic effects of antipsychotic Thioridazine and to reveal type of cell death in breast cancer (MDA-MB-231, MCF-7) and breast cancer stem (CD44+/CD24-) cells. The second aim is, to reval role of THZ in epithelial mesenchymal transition. The percentage viability of THZ (1-30 μM, 24 hours) treated cells was measured with XTT test. IC50 values were calculated by Calcusyn 2.1 software. To validate uptake of THZ by cells, specific inhibitor of dopamine activator transporters, Threo-methylphenidate hydrochloride (TMH), was used. ELISA kit and Annexin V/7-AAD were used to investigate apoptosis, measurement of protein expressions of LC-3 I/II and Beclin-1 were done by performing western blot analysis. Monodansylcadaverine dye (stain) was used to show autophagosomes in the fluorescence microscope. The effect of THZ on epithelial mesenchymal transition was inveastigated by using cell migration, invasion and Western blot methods. IC50 values of THZ were found as 9±1.2 µM (MDA-MB-231, 24 hours), 16.4±1.8 µM (MCF-7, 24 hours), and 18.1±2.3 µM (CD44+/CD24-, 24 hours). The significant correlation between basal expressions of DR2 [(MDA-MB-231, 111.6±2 ng/mL), (MCF-7, 86.5±1.4 ng/mL), (CD44+/CD24-, 52±2.3 ng/mL)] and IC50 values was detected.