Zeytin çekirdeği, zeytin yaprağı, mısır koçanı ve kemik unu adsorbanları ile çözeltilerdeki Cr(VI) giderilmesi
Removal of Cr(VI) ions in the solutions with olive pomace, olive leaf, corncob and bone flour
- Tez No: 446373
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AVNİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son yıllarda değişen ve hızla gelişen teknolojik, bilimsel çalışmalar sonucu ekolojik denge zarar görmektedir. Artan çevre kirliliği tüm ülkelerin gündeminde önemli yer tutmaktadır. Çevre kirliliğinin en önemli sebeplerinden biri de ağır metal sorunudur. Bu çalışmada atık sularda sıklıkla bulunan ve önemli toksik etkiye sahip olan krom metali ile çalışılmıştır. Krom doğada Cr(III) ve Cr(VI) formlarında bulunmaktadır. Cr(VI) yarıçapından dolayı hücre membranlarından geçebilmekte ve canlılar için daha tehlikeli hale gelmektedir. Krom; metal kaplama, metal işleme, boya üretimi, deri tabaklama ve çelik imalatı gibi birçok endüstriyel proses sonucu sulu ortamlara geçmektedir. Bu çalışmada yüksek toksik etkiye sahip olan Cr(VI) formunun gideriminde kullanılacak adsorbanlar üzerinde çalışılmıştır. Cr (VI) giderimi için; indirgenme, çöktürme, iyon değişimi, çözücü ekstraksiyonu gibi yöntemler bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler oldukça pahalıdır. Ayrıca düşük uygulanabilirliklerinden dolayı pratikte kullanımları yaygın değildir. Bu çalışmada Cr(VI) giderimi için yaygın bir yöntem olan adsorpsiyon kullanılmıştır. Kullanılan doğal adsorbanlardan mısır koçanı ve kemik unu düşük adsorpsiyon yaptığı için çalışmaya pirina ve zeytin yaprağı ile devam edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, ecological balance has been damaged because of industrial studies which are changing and developing quickly. Increasing environment pollution appears in the news of all countries importantly. Heavy metal is the most important reasons of environmental pollution. In this working(or study), chrome metal which founded in waste water frequently and causes of rather toxic effect is used. Chrome is founded as Cr(III) and Cr(VI) forms in nature. Cr(VI) can pass from cell membranes because of radius of it and that's why it is more dangerous. Chrome passes to hydrophilic stages by means of lots of industrial processes like metal coat, metalmanipulation, paint production, leather tanning and steel production. In this working, it is researched on adsorbent which it will be used to remove of Chrome(VI) form which has high toxic effect. For this, there are some methods as reduction, precipitation, ion exchange, solvent extraction. However, these methods are quite expensive. Also it is not common to use them in the practice because of low applicability. In this study, it is used adsorption as a common method to remove Cr(VI). Corncob and bone flour are naturel adsorbents and these adsorbents have low adsorption performance. Therefore, this study has been continued with olive pomace and olive leaves.