Orman yolu kenarında tomrukların kamyonlara yüklenmesi işinde pcw5000 el vinci ve oluk kombinasyonu kullanımı
Using of combination of pcw5000 hand winch and chute system in loading of logs on the road side to the truck
  1. Tez No: 446402
  2. Yazar: ESRA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Özellikle dağlık arazi yapısına sahip ve yeterli yol şebekesi bulunmayan ormanlık alanlarda, odun hammaddesi üretim çalışmalarının en güç, en çok zaman alan ve en masraflı aşamalarından birisini yükleme çalışmaları oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı tomrukların taşınabilir el vinci ve polietilen oluklardan oluşan yeni bir kombine yükleme sistemi ve uygulamada kullanılan Granab 900 yükleme vinci ile kamyonlara yüklenmesi tekniklerine ait verimliliklerin belirlenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Çalışma alanları Maçka Orman İşletme Müdürlüğü bünyesindeki İpekyolu, Maçka-Merkez ve Çatak Orman İşletme Şeflikleri içerisinde 2015 yılında kesim yapılan üretim bölmelerinden seçilmiştir. Yol kenarındaki tomrukların kamyonlara yüklenmesi faaliyetinin her aşamasının gerçekleşme süresi sıfırlama zaman ölçüm tekniği ile belirlenerek etüt karnelerine işlenmiştir. Daha sonra bu veriler ile hacim ve verimlilik hesapları yapılarak istatistiksel analizlerle anlamlılık düzeyleri incelenmiştir. Sonuç olarak her iki yükleme yönteminde de odun hacminin verimlilik ve toplam yükleme süresi üzerine etkisi olduğu belirlenmiştir. İki yöntem arasındaki verimlilik karşılaştırılması sonucunda ise Granab 900 (50,35 m3/saat) ile yüklemenin el vinci ile yükleme yöntemine (7,2 m3/saat) göre daha verimli olduğu ortaya konulmuştur. Taşınabilir el vinci ve oluk kombinasyonu sistemi ile tomrukların yüklenmesinde motor gücünün artırılması ile bu değer daha da artırabilir. Günlük iki kamyondan az tomruk taşımasının yapılacağı orman yolu kenarındaki yükleme alanlarında taşınabilir el vinci ve oluk sistemi kombinasyonunun kullanılması daha rantabl olacaktır.
Özet (Çeviri)
In particular, the mountainous terrain with forest areas and adequate road network is not available, the strength of the wood raw material production work, installation work constitutes one of the most time consuming and most costly stage. The aim of the study is logs portable hand vinch and consist of polyethylene chute a new combined loading system and used in the application to Granab 900 loading winch with on trucks loading of techniques efficiency determinete and to compare. Work areas İpekyolu Forest Management in Maçka Maçka-Chief of Forest Management in Central and Çatak is selected from the manufacturing division made cuts in 2015. The activities to be installed on the timber side of the road truck reset time period determined by the realization of each stage measurement techniques were processed to study the report. Then the volume and significance of these data for statistical analysis performed productivity accounts were examined. As a result, the volume of wood in the management of both the installation has been determined that the impact on efficiency and total load time. As a result the efficiency comparison between the two methods Granap 900 (50,35 m3 / h) with respect to the installation with the manual winch installation method has been demonstrated to be more efficient. Portable hand winch and chute combination of system efficiency value of the load of timber 7,2 m3 / h, this value is higher engine power capacity increment can be further increased. In less than two trucks carrying logs of timber loading area on the edge of the forest road where the use of portable hand winch gutter system will be more profitable combination.