Serbest mimarlık pratiğinde kadın mimarların görünürlüğü; Trabzon örneği
Visibility of women architects in freelance architectural practice; case of Trabzon
  1. Tez No: 446417
  2. Yazar: NADİYE AKYÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET YILMAZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Dünya'da ve Türkiye'de mimarlık eğitimi alan kadınların sayısı son yıllarda hızla artmaktadır. Fakat aynı artış serbest mimarlık hizmeti veren kadın mimarların sayısında görülmemektedir. Tam tersi rekabetçi inşaat sektöründe erkek egemen bir yapı mevcuttur. Bu çalışma, mimarlık piyasasında kadınların görünürlüklerinin az olmasının nedenlerini kadın kimliği, toplumun sosyal kültürel yapısı, mimarlık meslek pratiğinin gereklilikleri, çalışma ortamı, ekipler ve müşteri ilişkileri üzerinden çok yönlü ele almayı amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünü mimarlık mesleği ve kadın ilişkisi, Dünya'da ve Türkiye'de mimarlık platformunda kadın mimarlar, kadın mimarlarla ilgili birlikler, kurumlar ve kuruluşlar, kadın mimarlar ve yapıları konularında literatür çalışmasından oluşmaktadır. İkinci bölümde belgeler üzerinden incelemeler ve analizler yapılmıştır. Kadın mimarların mimarlık platformu içerisinde görünürlükleri belgeler üzerinde tartışılmıştır. Üçüncü bölümde kadın mimarların görünürlüğünün az olmasındaki nedenler Trabzon merkezde ofisi olan kadın mimarlarla görüşülerek ortaya konmuştur. Son bölümde ise tüm incelemeler ve değerlendirmeler doğrultusunda sonuçlar ve öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, the number of women in the field of architectural education have been increased rapidly in the World and Turkey. But the same increasing in the number of women architects in practice side does not seen. On the contrary, there is a male-dominated structure in the competitive and construction sector. The aim of this study is examined versatile the lack of women's visibility causes according to female identity, social and cultural structure of society, the profession requirements of the architectural practice, condition of working place, teams and customer relationships. The first chapter is composed of literature as the relationship between architectural practice and woman, the women architects in the World and Turkey, associations, institutions and organizations about women architects' women architects and buildings. In the second chapter examination and analyses of documents. The visibility of women architects in architectural platform is discussed in these documents. In the third chapter the causes of the lack of visibility of women architects are revealed consultation with women architects in the center of Trabzon. In the last chapter, there is direction of whole researches and assessments results and suggestions.