Türkiye'de yetiştirilen bazı mandalina çeşitlerinin antioksidan kapasitesinin incelenmesi
Investigation of antioxidant capacity in some mandarin cultivars grown in turkey
- Tez No: 446451
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAH İSMAİL KIRBAŞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'de yetiştirilen ticari mandalina kabuklarından Ultrases destekli ekstraksiyon (UDE) ve Mikrodalga destekli ekstraksiyon (MDE) yöntemleriyle özüt elde edilmiştir. Araştırma materyali olarak Citrus unshiu Marc. (Satsuma cinsi) kabukları kullanılmıştır. Elde edilen ekstraktların içerdiği toplam fenolik madde (TPM) ve toplam flavonoid madde (TFM) miktarları UV Spektrofotometrisi (UV) ile tespit edilmiştir. Ayrıca, özütlerin antioksidan kapasiteleri üç farklı (CUPRAC, DPPH ve ABTS) analiz metodu ile ölçülmüştür. Bu çalışmada, bir deney tasarım yöntemi olan cevap yüzey yöntemi (CYY) kullanılarak her bir yöntem için optimum koşullar belirlenmiştir. Deneysel tasarım, yüzey merkezli merkezi dizaynı (Face-centred central design-FCCD) kullanılarak yapılmıştır. TPM, TFM ve antioksidan aktivite testlerinden elde edilen bulgular, varyans analizi (ANOVA) yöntemi kullanılarak istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen optimizasyon ve deney sonuçları incelendiğinde; MDE'nin mikrodalga gücü, numune miktarı ve ekstraksiyon zamanı parametrelerine karşı, UDE'nin ultrases genliği, ekstraksiyon zamanı ve çözücü sıcaklığı parametreleri ile elde edilen proses daha etkili, verimli ve tekrarlanabilir olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, commercial peels from mandarins cultivated in Turkey were extracted by ultrasound assisted extraction (UAE) and microwave assisted extraction (MAE) techniques. Citrus unshiu Marc. peels were used as research material. Quantitative analysis of total phenolic content (TPC) and flavonoid contents (TFC) of the obtained extracts were performed by UV Spectrophotometry (UV). In addition, antioxidant capacity of the extracts were measured by 3 different assays (CUPRAC, DPPH ve ABTS). In this study, an experimental design method, response surface methodology (RSM) was used in order to determine the optimal conditions for each extraction technique. A face-centre central composite design (FCCD) was performed with three variables to explore the effect of variables on the responses. The results of the antioxidant activity assays were evaluated statistically by using analysis of variance (ANOVA) method. When obtained optimization results and test results are evaluated, the process obtained with the parameters of UAE such as ultrasonic amplitude, extraction time and solvent temperature against the process obtained with the parameters of MAE such as microwave power, sample amount and extraction time are more effective, more efficient and should be reproducible.