Derin karıştırma yönteminde iyileştirme seviyesini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors effecting the improvement level in deep mixing method
- Tez No: 446450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR BOZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Derin karıştırma yöntemi, tabii zeminin çimento, kireç, uçucu kül vb. gibi bağlayıcılarla karıştırılarak zeminin yerinde iyileştirilmesi işlemidir. Bu çalışma kapsamında, derin karıştırma yönteminin sağladığı iyileştirme seviyesini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Literatürde yer alan ve derin karıştırma kolonları ile iyileştirilen bir zemine oturan bir dolgunun nümerik analizleri yapılmıştır. Analizlerde eksenel simetri ve basitleştirilmiş düzlem deformasyon modelleri olarak tanımlanan Metot 1 ve Metot 2 yöntemleri kullanılmıştır. Analizler PLAXIS 2D ile yapılmıştır. Bu modellerden elde edilen deplasman ve kolonlara aktarılan gerilme değerleri karşılaştırılmıştır. Kolonlara aktarılan gerilmeler bakımından Metot 1 ve Metot 2'nin aynı amaca yönelik geliştirilmiş yöntemler olmakla birlikte elde edilen sonuçların farklı olabildikleri, bu bakımdan gerilme değerleri bakımından ihtiyatla kullanılmaları gerektiği görülmüştür. Her üç modelde derin karıştırma ile elde edilen kolonlar için farklı elastisite modülleri kullanılmış ve elastisite modülünün iyileştirme performansını belirleyen çok önemli bir parametre olduğu gösterilmiştir. Kalite kontrol prosedürleri çerçevesinde sadece mukavemet değerleri değil, modül değerlerinin de ölçülmesi gerektiği vurgulanmıştır. Eksenel simetri modelinde kolon aralıkları değiştirilmiş ve alan değiştirme oranının iyileştirme üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada alan değiştirme oranının %16 olması deplasmanlar ve gerilmeler bakımından kritik bir değer olarak görülmüştür. Tez kapsamında yapılan çalışmalar ile üç boyutlu bir durumu iki boyutlu olarak modellemeye çalışmanın zorlukları ve beraberinde getirdiği belirsizlikler gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Deep mixing method is a improvement process that native soil mixs with binders such as cement, lime, fly ash etc. in situ. In this study, it is aimed to evaluate the factors affecting the level of improvement of the deep mixing method. Numerical analyzes of an embankment which is found in the literature and sitting on a soil improved with deep mixing columns were made. Method 1 and Method 2 models defined as simplified plane-starin modeling, axial symmetry models are used in the analyzes. Analyzes were done with PLAXIS 2D. The stress values transferred to the columns and the displacement obtained from these models were compared. With respect to the stresses tranmitted to the columns, Method 1 and Method 2 are the same developed methods for the same purpose. But, results obtained from analyzes may be different, in this respect they should be used with caution in terms of stress values. Different elasticity modules were used for the columns obtained with deep mining in all there models and it has been shown to be a very important parameter determining the improvement performance of the elasticity module. It has been emphasized that not only the strength values but also the module values should be measured within the scope of quality control procedures. In the axial symmetry model, the column spacings were modified and the effect of the area replacement ratio on the improvement was investigated. In this study, 16% of the area replacement ratio was seen as a critical value in terms of displacements and stresses. With the work done within the scope of the thesis, it has been shown that there are difficulties and uncertainties in trying to modeling a three dimensional situation as two dimensions.