Beauville structures in p-groups
p-Gruplarında Beauville yapılar
  1. Tez No: 446456
  2. Yazar: ŞÜKRAN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN ERCAN, DOÇ. DR. GUSTAVO ADOLFO FERNANDEZ-ALCOBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Verilen bir sonlu grup G ve x, y ∈ G için, x, y ve xy tarafından üretilen devirli alt grupların bütün eşleniklerinin birleşimini Σ(x, y) ile gösteriyoruz. Eğer aşağıdaki şartlar sağlanırsa, G grubuna karışık türde olmayan Beauville grup denir: (i) G 2-üreteçli grup. (ii) G'nin öyle iki üreteç kümesi {x1, y1} ve {x2, y2} varki Σ(x1, y1) ∩ Σ(x2, y2) =1. Bu durumda, {x1, y1} ve {x2, y2}'ye G grubuna Beauville yapısı oluşturuyor denir. Bu tezin asıl amacı Beauville p-grupları hakkındaki bilgiyi genişletmektir. İlk olarak“iyi kuvvet yapılı”2-üreteçli p-grubun Beauville grup olması için gerekli şartları tartışacağız. Bu şartlar değişmeli bir p-grubun Beauville grup olabilmesi için gereken şartlara benzemektedir. Aslında bu sonuç kuvvetlere göre iyi davranış sergileyen bütün bilinen p-gruplar ailesine uygulanır: düzenli p-gruplar, kuvvetli p-gruplar ve daha da geneli potent p-gruplar, ve (genellenmiş) p-merkezsel p-gruplar. ̇Ikinci olarak, metabelian ince p-gruplarda, ve metabelian olan ya da üstel sıfır sınıfı en fazla 2 olan bir azami alt grup içeren azami sınıflı gruplarda Beauville yapılarını inceleyeceğiz. Daha sonra tek asal sayı p için, Fp üzerindeki Nottingham grubun hangi bölüm gruplarının Beauville grup oldugunu belirleyeceğiz. Sonuç olarak Beauville yapısına olanak sağlayan ilk bilinen sonsuz 3-gruplar ailesini elde etmiş olacağız. Son olarak Boston'nın sanısını ispatlayacağız: eğer p ≥ 5 ise, iki üreteçli serbest grubun ve derecesi p olan iki devirli grubun serbest çarpımının bütün p-merkezsel bölüm grupları Beauville gruptur.
Özet (Çeviri)
Given a finite group G and two elements x, y ∈ G, we denote by Σ(x, y) the union of all conjugates of the cyclic subgroups generated by x, y and xy. Then G is called a Beauville group of unmixed type if the following conditions hold: (i) G is a 2-generator group. (ii) G has two generating sets {x1, y1} and {x2, y2} such that Σ(x1, y1)∩Σ(x2, y2) =1. In this case, {x1, y1} and {x2, y2} are said to form a Beauville structure for G. The main purpose of this thesis is to extend the knowledge about Beauville p-groups. We will first discuss the conditions under which a 2-generator p-group with a“nice power structure”is a Beauville group. These conditions are similar to the conditions for an abelian p-group to be a Beauville group. In particular, this result applies to all known families of p-groups with a good behavior with respect to powers: regular p-groups, powerful p-groups and more generally potent p-groups, and (generalized) p-central p-groups. Secondly, we investigate Beauville structures in metabelian thin p-groups and in p-groups of maximal class which are either metabelian, or have a maximal subgroup of class ≤ 2. We next determine which quotients of the Nottingham group over Fp for an odd prime p are Beauville groups. As a result, we get the first known infinite family of 3-groups admitting a Beauville structure. Finally, we prove a conjecture of Boston: he conjectured that if p ≥ 5, all p-central quotients of the free group on two generators and of the free product of two cyclic groups of order p are Beauville groups.