Microfacies analysis of upper devonian - lower carboniferous shallow water carbonates of the yilanli formation in Zonguldak area, North Western, Turkey
Üst devonyen – alt karbonifer sığ deniz karbonatlarının mikrofasiyeslerinin incelenmesi (yılanlı formasyonu, Zonguldak, Kuzeybatı Anadolu)
  1. Tez No: 446455
  2. Yazar: NOUMAN AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Zonguldak (Kuzeybatı Türkiye) yakınındaki Gökgöl kesitinden bir Üst Devonyen – Alt Karbonifer istifi olan Yılanlı Formasyonu ölçülmüştür. Çalışılan kesit başlıca inceden kalına tabakalanma gösteren siyah şeyl ve kiltaşları içeren gri – koyu gri renkli kireçtaşlarından oluşmaktadır. Çalışılan kesitte, kireçtaşı, dolomit, şeyl, kiltaşı ve çamurtaşını içeren bir çeşitlilik saptanmıştır. Bu kesitte, tanetaşı, istiftaşı, çamurtaşı, killi şeyl, bağlamtaşı, kabataş, şeyl, kiltaşı ve dolomit olarak belirlenen bir dizi litofasiyes belirlenmiştir. Tanetaşı ve istiftaşı olan birimlerde yoğun peloid, biyoklast, intraklast ve ooid bulunduğu saptanmıştır. Vaketaşı ve çamurtaşı birimleri bivalvlar, ostrakodlar, laminasyon ve breşlenme ile karakterize olmuştur. Karbonat mikrofasiyes modelleri, çökelim ortamını yorumlamak adına bileşenler analizi bağlamında, dokusal, şekilsel ve mekansal parametreler kullanılarak oluşturulmuştur. Çökelim ortamının iç karbonat yokuş platformunun sığ deniz alt-gelgit ortamı ile kısıtlı lagün ortamı arasında değişken olduğu belirlenmiştir. Yılanlı Formasyonda ostrakodlar, foraminiferler, bivalvlar, gastropodlar, ekinodermler, süngerler, mercanlar ve yeşil algler içeren çok çeşitli bir faunanın varlığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Yılanlı Formation of Upper Devonian to Lower Carboniferous succession of the Zonguldak region were measured from Gökgöl section near Zonguldak city, NW Turkey. The studied section dominantly consists of limestone of grey – dark grey color with thin to thick beds of black shale and claystone. A variety of lithofacies identified in the studied section including limestone, dolomite, shale, claystone and mudstone. Nine microfacies are identified as grainstone, packstone, wackstone, mudstone, bindstone, rudstone, shale, claystone and dolomite. Grainstone and packstone have abundant peloids, bioclast, intraclast and ooids. Wackstone and mudstone are characterized by bivalves, ostracods, lamination and breccia. The model for carbonate microfacies are generated by using texture, modal and spatial parameters in context of component analysis to interpret depositional environment. The depositional environment is interpreted as shallow marine sub-tidal to shallow lagoon environment of inner ramp type carbonate platform. The Yılanlı Formation is characterized by variety of fauna like ostracods, foraminifera, bivalves, gastropods, echinoderms, sponges, corals and green algae in the studied section.