Kilis ili sularında radon gazı ölçümü
Measurements of radon gas in waters in the province of Kilis
- Tez No: 446479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR CANBAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sularda radyoaktivite seviyelerinin belirlenmesi insan sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Türkiye‟de sularda radon seviyesinin belirlenmesi ile ilgili pek çok çalıĢma son on yılda yapılmıĢtır. Bu çalıĢmada, Kilis il genelinden toplanan 49 adet su örneğinin radon konsantrasyonları CR-39 pasif nükleer iz algılayıcıları kullanılarak kapalı kutu yöntemi ile belirlenmiĢtir. Kilis il geneli için ortalama radon konsantrasyonu 1,86 Bq/L (standart sapması: 0,09) olarak hesaplanmıĢtır. Su örneklerinin radon konsantrasyonları 0,69 Bq/L (SS: 0,06) ile 6,93 Bq/L (SS: 0,18) arasında değiĢmektedir. Bu değerler, içme suları için tavsiye edilen sınır değerleri ile karĢılaĢtırılmıĢ ve halk sağlığı açısından herhangi bir tehdit oluĢturmadığı tespit edilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
Determining radioactivity levels in waters is of great importance for the protection of human health. Over the past decade, many studies related to determination of radon levels in waters have been carried out in Turkey. In this study, radon concentrations of 49 water samples collected from Kilis province were determined by using CR-39 passive nuclear track detectors with closed-can technique. The average radon concentration for Kilis province was calculated as 1,86 Bq/L (standart deviation: 0.09). Radon concentrations of the water samples ranged between 0,69 Bq/L (SD: 0.06) and 6,93 Bq/L (SD: 0.18). These values were compared with the recommended limits for drinking water and no risk factor identified to publich health.