İzmir metrosu tünel güzergahında (Üçyol-Üçkuyular) oluşan göçük kazı / destek çalışmalarının incelenmesi
Investigation of collapseexcavation and support studies on the routeof İzmir metro tunnel(Üçyol-Üçkuyular)
- Tez No: 446529
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tez çalışması kapsamında, yapımı 2005 yılında başlayıp 2014 yılında tamamlanan İzmir Metrosu 2. Aşama Güzergahı Üçyol-Üçkuyular arasında Yeni Avusturya Tünel Açma Metoduna (NATM) göre inşaatı gerçekleştirilen tünelde 2009 ve 2012 tarihlerinde meydana gelen göçüklerin oluşma mekanizmaları ve bunların projeye olan etkileri ele alınmıştır. İzmir Metrosu 2. Aşama Güzergahını oluşturan Üçyol-Üçkuyular arası hat 5203,50 m olup, güzergahta beş istasyon bulunmaktadır. Ana tünelprojesi güzergahının ortalama %47'si Üst Kretase yaşlı Bornova Karmaşığı (Bornova Flişi), %16'sı Neojen yaşlı Altındağ Formasyonu ve %37'si Yamanlar Volkanitleri içinde yer almaktadır. Tünelin %47 oranındaki bölümü zayıf kaya özelliğindeki sığ tünel karakterindedir. Metro tüneli inşaatında kaçınılmaz bir şekilde zaman ve mali kayıplara neden olan göçük bölgeleri Phase2 (v.7.0) yazılımı ile yeniden modellenerek, göçük olan kısımlarda toplam deformasyon ile gerilme dağılımları analiz edilmiştir. Gerçekleştirilen analizlere göre,Metropol kent içi sığ tünel göçük bölgesinden dolayı tünel destekleme sisteminin daha güçlü destekleme sınıfında yapılması gerektiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mechanisms of collapses occurred in 2009 and 2012, and their economical-practical impacts that took place during the construction of second phase metro route between Üçyol-Üçkuyular districts of Izmir were investigated. The project was planned between the years 2005 and 2014 according the principles of New Austria Tunnel Construction Method (NATM). The route of the Second Phase Izmir Subway between Üçyol-Üçkuyular is 5203.5 m long with five stations. The 47% of the main tunnel passed through Upper Kretase Aged Bornova Philish formations, the 16% Neojen Aged Altındağ Formation and the 37% Yamanlar Volcanite formations constituted the remaining part of the tunnel. The 47% of the tunnel is characterized as a shallow tunnel with weak rock properties. The collapse that occurred during the construction caused delays and cost increases in the project. The sites where collapses took place were modeled using Phase2 (v.7.0) software. The improved alternatives of the excavation support systems are analyzed in this study in order to provide an answer to the question of“Had the project been planned with respect to more adequate support system, would it had been realized in a more productive manner?”