Türkiye'nin bazı bölgelerinde yayılış gösteren boletus cinsi makromantarların morfolojik ve moleküler karakterizasyonu
Morphplogical and molecular characterization of genus boletus macrofungi grown in some regions of Turkey
  1. Tez No: 446528
  2. Yazar: FUAT BOZOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET BÜYÜKALACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin bazı bölgelerinde (Akdeniz, Ege ve Marmara bölgeleri) yayılış gösteren Boletus cinsi makromantarların morfolojik ve moleküler karakterizasyonu yapılmıştır. Aynı zamanda, Türkiye'nin farklı üniviersitelerindeki fungaryumlardan temin edilen Boletus cinsi makromantar örnekleri de çalışmaya dahil edilmiştir. Toplanan ve temin edilen örneklerin, tür çeşitliliğini belirlemek amacıyla ITS rDNA gen bölgeleri ITS1F-ITS4 primerleri kullanılarak PCR'da çoğaltılmıştır ve elde edilen sekanslar farklı analizlerle (Neighbor-Joining, Maximum Likelihood ve Minimum Evulotion Method) karşılaştırılmıştır. Morfolojik ve moleküler karakterizasyon sonucu, Boletus cinsine ait toplamda 21 takson tespit edilmiştir. Bu taksonlardan 5 tanesi (Boletus pulcherrimus Thiers & Halling, B. pulchrotinctus Alessio, B. rubripes Thiers, B. rubrosanguineus Cheype ve B. xanthopus Klofac & A. Urb.) ülkemiz için yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada tespit edilen taksonlar için geniş bir şekilde deskripsiyonları yapılmış ve kullanışlı bir teşhis anahtarı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was made morphological and molecular characterization of genus Boletus macrofungi grown in some regions (Mediterranean, Aegean and Marmara Regions) of Turkey. At the same time, Boletus macrofungi samples obtained from fungariums in different universities of Turkey were included in this study. ITS rDNA gene regions of collected and supplied samples in order to determine diversity of the species were amplified by using ITS1F-ITS4 primers in PCR and the sequences were compared with different analyzes (Neighbor-Joining, Maximum Likelihood and Minimum Evulotion Method). As a result of morphological and molecular characterization, a total of 21 species belong to genus Boletus were determined. Of these taxa, 5 (Boletus pulcherrimus Thiers & Halling, B. pulchrotinctus Alessio, B. rubripes Thiers, B. rubrosanguineus Cheype ve B. xanthopus Klofac & A. Urb.) were detected as new record for Turkey. And also in the study, descriptions were made and a useful diagnostic key was created for taxa which were identified.