An investigation on the contribution of jet grout strutting to thestability of deep retaining systems by finite element method
Jet grout desteklemenin derin dayanma yapıları stabilitesine katkısının sonlu elemanlar yöntemiyle araştırılması
- Tez No: 283627
 - Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ŞENGÜN KAYALAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
Jet grout kolonlar derin dayanma yapılarının stabilitesine katkı sağlamak, kazı güvenliğiniarttırmak ve kalıcı yapı oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır. Kazı seviyesinin altındaki mevcutzeminin yanal direnci zemin özelliklerine bağlı olarak yetersiz kalabilmektedir. Ülkemizdeinşaatları devam eden metro inşaatlarındaki derin dayanma yapılarında yanal stabiliteyi arttırmaihtiyacı güncel bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sorunun ortadan kaldırılması amacıylapahalı çözümler yerine jet grout kolonlarla kazı seviyesinin altında yatay destek sistemlerioluşturularak ekonomik çözümler elde edilebilmektedir.Bu tez kapsamında, jet grout desteklemenin derin dayanma yapısı stabilitesine katkısı sonluelemanlar metodu kullanılarak yapılan analizlerle araştırılmıştır. Bu amaçla öncelikle jet groutkolonların mühendislik özellikleri araştırılmış ve yapısal kullanım türlerine değinilmiştir.Analizlerde kullanılacak problemin geometrisini belirlemek amacıyla halen inşaatı devametmekte olan ?İzmir Metrosu Karşıyaka Tünel Projesi? örnek alınmıştır. Jet grout kolonmukavemeti özellikleri, iyileştirilmiş zemin alan oranları, paternleri ve yerleşim tiplerideğiştirilerek analiz kombinasyonları oluşturulmuştur. Analizler kumlu ve killi zemin profilleriiçin ayrı ayrı yapılmıştır. Analizlerde Plaxis 2D ve 3D sonlu elemanlar programları kullanılmıştır.Analizler sonucunda elde edilen diyafram duvar deplasmanları ve momentleri karşılaştırılmalıolarak sunulmuştur. Doğal zemin yüzeyi ve kazı seviyesindeki zemin düşey deplasmanları da tezkapsamında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Jet grouting columns are used to enhance stability of deep retaining systems, to improve safetyof excavations and to constitute stable structures. Depending on properties, lateral resistance ofthe soil below excavation level can sometimes be insufficient. The need of improvement of thelateral stability of deep retaining walls ongoing subway structures is a current problem. In orderto eliminate this problem economically, horizontal support systems can be formed below thelevel of excavation by the application of jet grout columns.In this thesis, the contribution of jet grout strutting to the stability of deep retaining system isstudied by finite elements analyses. For this purpose, engineering properties of jet grout columnsare investigated and structural uses are mentioned. The geometry of the problem used in theanalyses has been inspired by İzmir Karşıyaka Subway Tunnel Construction Project.Combinations of analyses are formed by changing strength characteristics, treated soil area ratios,patterns and location types of jet grouted columns. Analyses are made for sandy and clayey soilprofiles seperately. Plaxis 2D and 3D finite element programs are employed in the analyses. Theresults of analyses in terms of displacements and moments of diaphragm wall are presentedcomparatively. Also vertical soil displacements at both natural ground surface and excavationlevel are presented.