Hibrit donatılı betonarme kirişlerin yük - deplasman davranışının incelenmesi
Investigation on load – deflection behavior of hybrid reinforced concrete beams
  1. Tez No: 446537
  2. Yazar: İSMAİL ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Sunulan çalışmada, hibrit (FRP-çelik) donatılı betonarme sürekli kirişlerin analiz ve tasarımı için iteratif bir yöntem önerilmiş ve yönteme dayalı olarak bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Sayısal yöntemde, malzemelerin gerilme−birim deformasyon ilişkileri için literatürde mevcut olan modeller kullanılabilmektedir. Dış yükler altında elemanların çatlaması durumunda etkili atalet momentlerinin hesabı için moment – eğrilik ilişkileri esas alınmaktadır. Sayısal yöntemde kayma deformasyonlarının etkisi de göz önünde bulundurulmakta olup etkili kayma modüllerinin hesabında literatürde mevcut olan farklı yöntemler kullanılmaktadır. Çalışmada, 2 adet cam lifli polimer (GFRP) donatılı ve 6 adet hibrit (GFRP-çelik) donatılı betonarme iki açıklıklı sürekli kiriş numunesi hazırlanarak eğilme yükü altında teste tabi tutulmuş ve önerilen yöntemin geçerliliğini değerlendirmek üzere geliştirilen bilgisayar programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Test sonuçları ile teorik sonuçların uyum içinde oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a numerical method was proposed for the analysis of multi-span continuously concrete beams reinforced with hybrid (FRP-steel) bars and a computer program was developed based on this method. Available models for stress – strain relationship of materials are used in the method. Moment – curvature relationship is considered in order to determine the effective flexibility of members in cracked state. Shear deformation is also considered in the method and available models are used for effective shear modulus of concrete due to cracking. In addition, two beam specimens reinforced with pure glass fiber reinforced polymer (GFRP) bars and six specimens with hybrid GFRP-steel bars were manufactured and tested under static loading condition and analyzed through the developed computer program in order to evaluate the accuracy of proposed model. A good level of accuracy has been observed between the experimental and the analytical results of the tested beam specimens.