Amik Ovası koşullarında Cin Mısırı (Zea mays everta Sturt.) tarımında uygun sulama aralıklarının belirlenmesi
Determination of appropriate irrigation intervals in popcorn (Zea mays everta Sturt.) cultivation in Amik Plain conditions
  1. Tez No: 446548
  2. Yazar: CEM TUFAN AKÇALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÖZÜBENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, Amik ovası koşullarında yetiştiriciliği yapılan cin mısırında (Zea mays everta Sturt.) uygun sulama aralıklarının ve bu sulama aralıklarının verim ve verim unsurları ile bazı kalite özelliklerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. MKÜ Ziraat Fakültesi Tarla 49 Araştırma ve Uygulama Arazisinde 2015 yılı ikinci ürün yetiştirme sezonunda yürütülen bu çalışmada Ant Cin 98 cin mısırı çeşidi kullanılmıştır. Çalışma, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüş ve 5 farklı sulama aralığı (S1:6 gün, S2:9 gün, S3:12 gün, S4:15 gün, S5:18 gün arayla) incelenmiştir. Sulama aralığı uygulamalarının incelenen özelliklerden koçan boyu, koçan ağırlığı, hektolitre ağırlığı ve tane verimine etkisi istatistiksel olarak önemli bulunurken; bitki boyu, sap kalınlığı, koçan kalınlığı, bin tane ağırlığı, patlama hacmi, patlamış tane büyüklüğü ve patlamamış tane oranı değerlerine etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. En yüksek tane verimi 395.62 kg/da ile 6 gün sulama aralığında, en düşük tane verimi ise 255.78 kg/da ile 18 gün sulama aralığında tespit edilmiştir. Ayrıca 6, 9, 12 ve 15 gün sulama aralıklarında verimin sırasıyla 395.62 kg/da, 393.69 kg/da, 361.65 kg/da ve 335.18 kg/da olmasına karşın bu uygulamalar arasındaki fark istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the appropriate irrigation intervals and the effects of these irrigation intervals on yield, yield components and some quality characteristics of popcorn which cultivate in Amik plain conditions. The study was carried out in the second crop period of 2015 in MKU Agriculture Faculty, Field 49 Research and Application area. Ant Cin 98 popcorn species was used in this study. Field experiment was conducted in randomized complete block design with three replications and five irrigation intervals (S1:6 days, S2:9 days, S3:12 days, S4:15 days, S5:18 days interval) have examined. The effects of irrigation intervals on ear lenght, ear weight, hectoliter weight and grain yield were statistically significant but plant height, stem diameter, ear diameter, 1000 kernel weight, popping volume, flake size and rate of unpopped kernels were not effected statistically. The highest grain yield obtained at 6 days irrigation interval with 3956 kg/ha, when the lowest grain yield from 18 days irrigation interval with 2557 kg/ha. Also, differences between 6, 9, 12 and 15 days irrigation intervals were not statistically significant and grain yields were 3956 kg/ha, 3936 kg/ha, 3616 kg/ha, 3351 kg/ha respectively.