Amik Ovası koşullarında tahıl üretimi ve sorunlarının saptanması
Determination of cereals cultivation and problems in Amik Plain conditions
  1. Tez No: 499545
  2. Yazar: MEHMET HALİS KOÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KONUŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma, Hatay iline ait amik ovasında (Antakya, Kırıkhan, kumlu, Reyhanlı ilçeleri) tahıl (buğday, mısır) üreticilerinin mevcut durumunu ortaya koymak, tahıl üreticilerinin sorunlarını tespit etmek ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, bölgedeki 100 tahıl üreticisi ile yüz yüze anket yapılarak elde edilen birincil veriler SPSS. 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Basit istatistiksel analiz yöntemleri (frekans, ortalamalar, yüzde dağılım), kullanılarak değerler analiz edilmiştir. Ova tahıl üreticilerinin yaklaşık % 50'si lise ve üniversite mezunlarından oluşmaktadır. Üreticilerin buğday ekim alanı ortalamasının 12.3 hektar, mısır ekim alanı ortalamasının ise 15 hektar olduğu belirlenmiştir. Tahıl üretiminde yapılan kültürel uygulamaların genellikle doğru yapıldığı sonucuna varılmıştır. Amik ovası tahıl üreticilerinin başlıca sorunları arasında, ürün fiyatının düşük olması gelmektedir. Ayrıca TMO'nun vaktinde alım yapmaması, üretim maliyetlerinin yüksekliği ve II ürün mısır üretiminde sulama suyu sıkıntısı da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to reveal the current situation of cereal (wheat, corn) producers and to suggest solutions of cereal producer's problems in amik plain (antakya, kırıkhan, kumlu, reyhanlı districts) in hatay province. In this study, the primary data obtained by face-to-face survey with 100 cereal producers in amik plain were analyzed using SPSS.22.0 software. Values were analyzed using simple statistical analysis methods (frequency, averages, percentage distribution). The results showed that about 50% of the cereal producers had higher education degree. It was determined that producers had an average of 12.3 ha of wheat and 15 ha of corn cultivated area. Moreover, cereal production is well known as one of the cultural practices in the study area. The main problems facing grain producers is the low prices of cereals. In addition, The Turkish Grain Board (TMO) does not purchase the production at the harvest time. Moreover, high production costs and corn irrigation are considered other problems facing the cereal producers