İskenderun Körfezi'nde bulunan kaya zamburu Helicolenus dactylopterus (Delaroche, 1809)'un bazı biyolojik özellikleri
The some biological chracteristic of blackbelly rosefish Helicolenus dactylopterus (Delaroche, 1809) living in İskenderun Bay
  1. Tez No: 446554
  2. Yazar: FATİH AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA AYHAN DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Kasım 2011-Ekim 2012 tarihleri arasında, İskenderun Körfezi'nde dağılım gösteren 525 adet kaya zamburu Helicolenus dactylopterus (Delaroche, 1809)'a ait boy, ağırlık, yaş ve büyüme özellikleri incelenmiştir. İncelenen örneklerin 238 (% 45,33) adedi dişi, 287 (% 54,67) adedi ise erkek bireylerden oluşmuştur. Dişi ve erkek bireylerde minimum ve maksimum toplam boy değerleri sırasıyla 9,30-19,30 cm ve 9,70-20,90 cm, yine dişi ve erkek bireylerde minimum ve maksimum ağırlık değerlerinin sırasıyla 12,50-136,90 g ve 12,50-152,80 g olduğu tespit edilmiştir. Dişi ve erkek bireyler için hesaplanan boy-ağırlık ilişkisi denklemleri sırasıyla W=0,0385xL2,6645 ve W=0,0345xL2,7089 olarak bulunmuştur. Otolitten yaş okumaları sonucunda, dişi ve erkek bireyler için minimum 1 ve maksimum 8 yaş grubu belirlenmiştir. Von Bertalanffy boyca büyüme eşitlikleri dişi bireyler için; L∞=35,648 cm, K=0,058 yıl-1, t0=-5,816 yıl, erkek bireyler için; L∞=37,583 cm, K=0,061 yıl-1, t0=-4,623 yıl ve tüm bireyler için L∞=35,419 cm, K=0,064 yıl-1, t0=-4,797 yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, November 2011-October 2012 between in the Iskenderun Bay in 525 showing the distribution of the fish species blackbelly rosefish, Helicolenus dactylopterus (Delaroche, 1809) belonging to length, weight, age and growth properties were examined. The examined sample includes 238 (45.33 %) female and 287 (54.67 %) male specimens. The total length range for females and males was 9,30-19,30 cm and 9,70-20,90 cm, respectively; and the weight range for females and males was 12,50-136,90 g and 12,50-152,80 g respectively. The length-weight relationships computed for female and male specimens was respectively as; W=0.0385xL2,6645 and W=0.0345xL2,7089. The minimum and maximum ages determined based on otolith readings for females and males ranged from 1 to 8. The computed von Bertalanffy growth parameters were estiamted as L∞=35,648 cm, K=0,058 year-1, t0=-5,816 year for females, L∞=37,583 cm, K=0,061 year-1, t0=-4,623 year for males and L∞=35,419 cm, K=0,064 year-1, t0=-4,797 year for all population.