1-metilsiklopropen (1-MCP) uygulamasının ve modifiye atmosferde paketlemenin fuerte ve zutano avokado çeşitlerinin muhafazasına etkileri
The effects of application of 1-methylcyclopropane (1-MCP) in modified atmosphere packaging on preservation of fuerte and zutano avocados
- Tez No: 446556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesinin Dörtyol Araştırma ve Uygulama Bahçesinde yetiştirilen Fuerte ve Zutano avokado (Persea americana) çeşitlerinin modifiye atmosferde paketleme (MAP), 1-Metilsiklopropan (1-MCP) uygulaması ve MAP+MCP uygulamasının muhafaza performansları belirlenmiştir. 1-MCP uygulanan ve/veya modifiye atmosfer torbalarına konan meyveler 6°C'de sıcaklıkta ve %90-95 oransal nemde Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait soğuk hava depolarında 3 ay süreyle depolanmış ve depolama süresince ayda bir depodan çıkarılan örneklerin ağırlık kayıpları, meyve eti sertliği, asit miktarı, pH, suda çözünebilir toplam kuru madde, kabuk ve et rengi, yağ oranı, fizyolojik ve mantarsal bozulmalar ve görünüş belirlenmiştir. Ayrıca 3 gün süreyle 20°C'de %70-75 oransal nem içeren depoda bekletilmiş ve analizler yinelenmiştir. Bulgularımıza göre, Fuerte ve Zutano çeşidi avokado meyveleri yerel ve uzak pazarlar için kalitesinden çok fazla bir şey kaybetmeden 6C'de ve %85-90 oransal nemde sadece 2 ay depolanabileceği belirlenmiştir. Meyveler MAP torbaları içinde veya 1-MCP uygulandıktan sonra MAP ambalajı kullanmadan muhafaza edildiğinde depolama süresi arttırılamamış ve 2 ay olarak saptanmıştır. 1-MCP uygulanarak MAP torbaları içinde muhafaza edildiğinde ise depolama süresi 1 ay uzatılarak 3 aya çıkartılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Fuerte and Zutano Avocado fruits cv. (Persea americana) was grown in Dörtyol Research and Training Orchard of Agriculture Faculty of Mustafa Kemal University. Storage performance of avocado fruits were determined by using Modified atmosphere packaging (MAP), 1-Methylcyclopropane (1-MCP) and MAP+1-MCP treatments. Fruits, untreated or treated with 1-MCP treatments and/or were packaged in MAP bags and stored at 6°C with 90-95% humidity in the cold storage room of Department of Horticulture Agriculture Faculty of Mustafa Kemal University for 3 months. Weight loss, fruit flesh firmness, titratable acidity, content, pH, total soluble solid content, skin and flesh color, oil content, physiological disorder and fungal decay and appearance were determined in fruit samples removed from cold room monthy during storage. In addition to fruits were be kept at 20ºC and 70-75% relative humidity for 3 days and were be analyzed. According to data untreated Fuerte and Zutano fruits could be keept at 6°C and 85-90% relative humidity for only 2 moths. Fruit treated with 1-MCP or packaged in MAP bags had also only 2 moths of storage life. Combination of 1-MCP and MAP treatments extended storage life of avocado fruits by 1 month. Fruits after 1-MCP treatment within MAP bags could be kept for 3 moths at 6°C and 85-90% relative humidity.