Modifiye atmosfer paketleme ve 1- metilsiklopropen uygulamalarının bazı geççi kayısı çeşitlerinin depolanabilirliğine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effect of modified atmosphere packing and 1-methylcyclopropene applications on the storage of some late-season apricot varieties
- Tez No: 763795
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yaş kayısı tüketiminin hem iç ve hem de dış pazarlarda uzun süre bulunması adına depolama ve pazarlama sürecinde önemli kayıplar meydana gelmektedir. Bu çalışmada, modifiye atmosfer paketleme (MAP) ve 1-metilsiklopropen (1-MCP) 'Farbaly' ve 'Farfia' kayısı çeşidi meyvelerinin hasat sonrası dayanımlarına etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma; a) Kontrol, b) MAP ambalaj, c) 1-MCP, d) MAP ambalaj+1-MCP, e) RipeLock ambalaj+1-MCP olacak şekilde beş farklı uygulama gerçekleştirilmiştir. 1-MCP uygulaması 24 saat süreyle 5°C sıcaklıkta 625 ppb olarak tatbik edilmiştir. 'Farbaly' ve 'Farfia' kayısı çeşitlerine ait meyveler 8 hafta süreyle 0°C'de %90 oransal nemde depolanmıştır. Depolama öncesi ve depolama süresince 2 hafta aralıklarla alınan örneklerde hem depolamada hem de ambalajların ağzı açık 2 gün raf ömründe (20°C ve %65-70 oransal nemde) tutulduktan sonrasında çalışma için gerekli ölçümler ve analizler yapılmıştır. MAP ambalajlarının, kayısı meyvelerinin ağırlık kaybını depolama ve raf ömrü süresince önemli derecede azalttığı görülmüştür. Meyve eti sertliğinin korunmasında MAP ambalajları ile 1-MCP'nin birlikte uygulanması etkili olmuştur. 'Farbaly' kayısı çeşidinde RL+1-MCP uygulamalarının kabuk renginin (a*, b*, C*) değerlerinin depolama süresince yüksek değerlerini korumuş, suda çözünür kuru madde miktarı MAP ambalajlarının uygulandığı uygulamalarda yüksek bulunmuştur. 'Farfia' kayısı çeşidinde MAP ambalajlarının meyvelerde solunum hızının düşürmüştür. Her iki kayısı çeşidinde de MAP ve 1-MCP uygulamalarının teksel ve birlikte kullanımı etilen salınımı yavaşlatmıştır. Çalışma sonucunda MAP ambalajları ile 1-MCP'nin birlikte uygulandığı 'Farbaly' ve 'Farfia' kayısı çeşitlerinin meyvelerinin MAP ambalajları ile birlikte 42 gün depolamaya ilaveten 2 gün raf ömrü süresince başarıyla saklanabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
When aiming for the prolonged availability of fresh apricot consumption in both domestic and foreign markets, significant losses occur in the storage and marketing process. In this study, it was intended to determine the effects of modified atmosphere packaging (1-MCP) and 1-methylcyclopropane (1-MCP) on the post-harvest resistance of 'Farbaly' and 'Farfia' apricot variety fruits. The study was conducted with 5 different treatments; a) Control, b) MAP packaging, c) 1-MCP, d) MAP packaging + 1-MCP, e) RipeLock packaging + 1-MCP. Thus, 625 ppb 1-MCP was administered at 5°C temperature for 24 hours. Fruits belonging to the apricot varieties 'Farbaly' and 'Farfia' were kept in 90% proportional humidity at 0 °C for 8 weeks. After both the storage and the packaging of the samples taken at 2-week intervals from the beginning of the storage and throughout the storage, they were kept on the shelf life (20°C and 65-70% relativi humidity) in the open packaging for 2 days, and the necessary measurements and analyzes were made for the study. MAP packaging was found to significantly reduce the weight loss of apricot berries for the duration of storage and shelf life. Implementation of 1-MCP with MAP packaging was effective in maintaining fruit flesh firmness. In the 'Farbaly^ apricot variety, RL+1-MCP applications preserved the high values of the skin color (a*, b*, C*) during storage, and the total soluble solid content was found to be high in applications where MAP packaging was applied. In the 'Farfia' apricot variety, MAP packaging reduced the respiratory rate in the fruits. The singular and co-use of MAP and 1-MCP applications in both apricot varieties slowed ethylene release. The study found that the 'Farbaly' and 'Farfia' apricot varieties can be successfully stored along with MAP packaging and 1-MCP applications for a shelf life of 2 days following 42 days of storage.