TKİ Konya-Ilgın kömür açık işletmesinde ocak yangınları riskinin incelenmesi
Investication mine fire risk in TKİ Konya-Ilgin open pit coal mining
  1. Tez No: 446584
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNDOĞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT SUAT DELİBALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu Yüksek Lisans Tez Çalışmasında, maden ocaklarında meydana gelen yangınlardan bahsedilmiştir. Özellikle, TKİ Konya-Ilgın Kömür Açık İşletmelerinde meydana gelebilecek ocak yangınları araştırılmıştır. İşletmede yapılan araştırmalara göre, dış kaynaklı ocak yangınlarına gerekli önlem ve tedbirlerin alındığı görülmüştür. İç kaynaklı yangınların ise stoklarda bekleyen kömürün oksidasyonu sonucu ekonomik ve ekolojik olarak kayıplara sebep olabileceği tespit edilmiştir. Bülent Ecevit Üniversitesinde yapılan kendiliğinden yanma deney sonuçlarına göre Ilgın Linyit İşletmesinden alınan 5 farklı üretim yerinden alınan numunenin kesişim noktası deneyleri çok fazla bir değişkenlik göstermemiş olup, genelde tutuşma sıcaklığı 194-234 °C arasında değiştiği belirlenmiştir. Ortalama sıcaklık artışlarının da düşük olduğu tespit edilmiştir. Buna göre: yangına yatkınlık indeksleri 2,73-3,73 arasında, risk indeksinin ise“düşük”olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca; işletmenin 5 farklı yerinden alınan kömür numunelerinin TGA/DTA analizleri, Afyon Kocatepe Üniversitesi Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi'inde (TUAM) yapılmış olup, deney sonuçlarına göre linyitin kendiliğinden yanmaya aktifliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This graduate study mentioned fire occurred in the mine. TKI Konya-Ilgın may occur in open pit coal mine fires were investigated. The external mine fires were observed during the activities carried out and measures taken necessary measures. The oxidation of coal waiting in the inner fires stock has examined the economic and ecological losses. Bulent Ecevit University made from the test results according to spontaneous combustion; Ilgın lignite 5 different samples taken from the intersection of experiments that show mines is a lot of variability, ignition temperature usually ranges between 194-234 °C. The average temperature rise was determined to be low. Because of the risk of susceptibility index index is between 2.73 to 3.73“low”has emerged. Ilgın lignite mines in 5 different locations taken from the nude that they TGA/DTA analysis of Afyon Kocatepe University Technology Research and Application Center (TUAM) is determined lignite spontaneous combustion activity according to the results of tests carried out