İç Batı Anadolu bölümünde belirlenen Schizolachnus türlerinin morfolojik varyasyonlarının belirlenmesi
Determination of the Morphological variations of the Schizolachnus Species Distributed in the Inner Western Anatolia Subregion
  1. Tez No: 446585
  2. Yazar: GİZEM GEZİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAZİ GÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Pinus türleri üzerinden Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerinden örneklenen Schizolachnus Mordvilko,1909'a ait popülâsyonlar taksonomik açıdan ve lokalitenin morfolojik karakterler üzerine yaptığı etkiyle ortaya çıkabilecek morfometrik varyasyonlar açısından incelenmiştir. Çalışma alanından Schizolachnus orientalis (Takahashi, 1924), Schizolachnus obscurus Börner, 1940 ve Schizolachnus pineti (Fabricius, 1781) belirlenmiş ve bu türlerden S. orientalis'in Türkiye afit faunası için yeni kayıt olduğu belirlenmiştir. Belirlenen Schizolachnus türlerine ait 8 morfolojik karakter ve 3 adet morfolojik karakter oranları morfometrik varyasyonları ortaya koymak için ölçülmüştür. Morfolojik karakterlerin değerlendirilmesi sonucunda lokalitenin genel olarak Schizolachnus'a ve tek tek türler alındığında türler üzerinde önemli ölçüde etki yaptığı ve istatistiksel açıdan önemli morfometrik varyasyonlara yol açtığı gösterilmiştir. Morfolojik karakterlerden özellikle URS IV, URS V uzunlukları ve URS IV/URS V oranı üzerinde belirlenen anlamlı farklılıklar önemlidir, çünkü bu karakterler Schizolachnus türlerinin ayrımında en önemli ayırtedici karakterlerdendir. Schizolachnus türlerinde lokaliteye bağlı morfometrik varyasyonların belirlenmesi amacıyla düzenlenen bu ilk çalışma sonucunda önemli verilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Schizolachnus Mordvilko, 1909 populations, which were collected from Afyonkarahisar, Kütahya and Uşak provinces that feed on Pinus species, was investigated as a side of the taxonomic and morphometric variations with the effectiveness of localities on morphological features. From field area Schizolachnus orientalis (Takahashi, 1924), Schizolachnus obscurus Börner, 1940 and Schizolachnus pineti (Fabricius, 1781) were described and among them S.orientalis were deterermined as new entry for Turkey aphid fauna. Eight morphological features and three morphometric ratios of Schizolachnus members used to find out morphometric variations. As a result of evaluations of morphometric analyses, localities has significant effect not only on Schizolachnus genera but also on species level and lead to important morphometrical variations. Particularly statistically significant differentiations are important that were observed on URS IV, URS V length and URS IV/URS V ratio, as these features are important diagnostic characters for Schizolachnus. This is the first study conducted related with the determination of the morphometric variations in Schizolachnus species induced by locality and scientifically important findings derived