Mechanism of boron derivatives for the treatment of renal cell carcinoma
Renal hücre karsinomunun tedavisinde boron türevlerinin mekanizması
- Tez No: 446608
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Renal kanser tüm kanserlerin yüzde ikisini oluşturmaktadır ve en sık görülen renal kanser çeşidi olan renal hücre karsinomu (RHK) tüm renal kanser çeşitleri içinde yüzde 90 çoğunlukla gözlenmektedir. RHK kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemler ile tedavi edilmeye çalışılsa da ilaca dirençli yapısı ve metastatik özelliğinden dolayı, tedaviler etkisiz kalmaktadır. Son yıllarda, boron türevleri kanser hücreleri için hedeflenmiş ilaç şeklinde kullanılmaya başlanmıştır. Bortezomib, bu anlamda ilk kullanılan ve iyi bilinen bir proteozom inhibitörüdür ve mantle hücreli lenfoma ve multipl miyelom gibi hastalıklar için kullanılmaktadır. Etkili bir ilaç olmasına rağmen, bir çok yan etkisi vardır. Bu nedenle, hedeflenmiş tedavi olarak bortezomibin yerine yeni boron türevlerinin geliştirilmesi ve kanser hücreleri üzerindeki etki mekanizmalarının çözülmesi çok önemlidir. Bu çalışmada, boron türevi olan sodyum pentaborat pentahidrat (NaB), borik asit (BA) ve bortezomib (B)'in in vitro model olarak kullanılan primer A498, metastatik ACHN RHK hücre hatları ve RPTEC normal renal hücre hattı üzerindeki hücre çoğalması, hücre göçü ve hücre ölümü üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Sonuçlarımız, NaB ve BA'nın B'ye göre daha güvenli ve etkili bir hedeflenmiş teropotik olabileceğini gösterdi. Dahası, bu çalışmada boron türevi olan sodyum pentaborat pentahidrat (NaB), borik asit (BA) ve bortezomib (B)'in in vitro model olarak kulanılan primer A498, metastatik ACHN RHK hücre hatları ve RPTEC normal renal hücre hattı üzerindeki hücre çoğalması, hücre göçü ve hücre ölümü üzerine etki mekanizması hakkında ilk bulgular ve kanıtlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Renal cancers are approximately two per cent of all cancer types worldwide and renal cell carcinoma (RCC) is the most prevalent type of kidney cancer seen at a rate of 90 per cent in the world. Although there are number of different methods are used to fight with RCC including surgical, chemotherapeutic and radiotheraeutic approaches, because of its drug resistance and highly metastatic capability, these techniques are generally ineffective. In recent years, boron derivatives have been started to use as a targeted drug for cancer cells. Bortezomib is first and well known proteosome inhibitor that is used for different cancer types such as mantle cell lymphoma and multiple myeloma. Although, it is very efficient drug, it has number of side effects. Therefore, development of new boron derivatives other than bortezomib to use in targeted therapy and deciphering their effect mechanism on cancer cells is very important. In this study, we aimed to investigate the effects of boron derivatives such as sodium pentaborate pentahydrate (NaB), boric acid (BA) and bortezomib (B) in cell proliferation, cell migration and cell death in primary A-498, metastatic ACHN RCC cell lines and RPTEC normal renal cell line as an in vitro model were used. Our results demonstrated that NaB and BA could be a safer and efficient targeted therapeutic on renal cancer cells instead of B. Additionally, our results were the first findings and evidences about the mechanism of boron derivatives on cell proliferation, cell migration and cell death on ACHN, A498 and RPTEC cell lines.