Görüntü işleme teknikleriyle zirai tuzaklardaki böcek adedi tespiti
Detection of insects in a trap by using image processing techniques
- Tez No: 446621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL ZAFER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında görüntü işleme tekniklerinden yararlanılarak zirai tuzaklarda yakalanan böceklerin adedinin tespiti yapılmaktadır. Ortaya konulan sistem içerisinde mini bir bilgisayar yerleştirilmekte ve o bilgisayara kamera bağlantısı sağlanarak tuzağın fotoğrafının çekilmesi gerçekleştirilir. Çekilen fotoğraflar tanımlanacak belirli saatlerde bağlı ağ ile FTP sunucuya iletilmektedir. İletim gerçekleştirildikten sonra FTP sunucudan alınan görüntü üzerinde görüntü işleme teknikleri kullanılarak tuzakta yakalanan böcek adedi tespitinin yapılması sağlanmaktadır. Görüntü işleme tekniklerinin uygulanması için MATLAB yazılımı kullanılmaktadır. İlgili kişiler FTP sunucudan aldıkları bu görüntüleri inceledikten sonra levha üzerinde yapışan böcek sayısı artmış ise düzeneği yenileyerek tekrar böcek yakalama işlemine devam etmektedirler.
Özet (Çeviri)
Identify of the number of insects caught in agricultural traps is done by using of image processing techniques. A minicomputer is placed inside to disclosed system and ensuring that the camera connection to the computer and photograph of the trap is taken. The captured images are transmitted to the FTP server will be defined by specific hours depending on the network. After transmission is realized on the image which was taken from FTP server making a determination of the number of insects caught in traps are provided by using image processing techniques. MATLAB software is used for the application of image processing techniques. The persons concerned after examining the images received from the FTP server. If the number of insects on the adhesive disc was increased, the trap is renewed and continue the process to catch insects.