Görüntü işleme teknikleriyle melanom cilt kanseri bölütlemesi
Melanoma skin cancer segmentation with image processing techniques
  1. Tez No: 679479
  2. Yazar: AMEERAH MUSTAFA MOHAMMED ALEZABI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN GÜLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Melanom, cilt kanserleri arasında en az görüleni olmasına rağmen en tehlikeli cilt kanseri türüdür. Diğer taraftan, erken evrelerde teşhis edilirse tedavisinde başarı şansı oldukça yüksektir. Dermoskopi, tanı için invaziv olmayan bir görüntüleme tekniğidir. Dermatogların klinik değerlendirmesine yardımcı olmak için bilgisayar destekli teşhis sistemlerinin geliştirilmesine şu anda büyük önem verilmektedir. Görüntü bölütleme, bir görüntüyü birden çok bölüte bölmek için kullanılan bir mekanizmadır. Görüntüyü pürüzsüz ve değerlendirilmesi kolay hale getirecektir. Bölütleme işlemi ayrıca belirli bir görüntüde ilgilenilen bölgenin bulunmasına da yardımcı olur. Asıl amaç, görüntüyü daha basit ve anlamlı hale getirmektir. Bu tezde, Hastane Pedro Hispanodan (HPH) alınan dermoskopi görüntüleri kullanılmıştır. Gürültüyü azaltabilmek için görüntülere medyan filtreleme işlemi uygulanmıştır. Melanom cilt kanseri görüntüleri, Otsu eşikleme yöntemi ile bölütlenmiştir. Bu amaca yönelik olarak da grafik kullanıcı arayüzü tasarlanmıştır. Başarım analizi sonuçlarına göre önerilen yöntemin veri tabanındaki görüntüler üzerinde en yüksek %93 sınıflandırma doğruluğu elde ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although melanoma is the least common skin cancer, it is the most dangerous type of skin cancer. On the other hand, if it is diagnosed in the early stages, the chance of success in its treatment is quite high. Dermoscopy is a non-invasive imaging technique for diagnosis. Considerable attention is currently paid to the development of computer-aided diagnostic systems to assist in the clinical evaluation of dermatologists. Image segmentation is a mechanism used to divide an image into multiple segments. It will make the image smooth and easy to evaluate. Segmentation also helps to find the region of interest in a particular image. The main goal is to make the image simpler and more expressive. In this thesis, dermoscopy images from Hospital Pedro Hispano (HPH) were used. Median filtering was applied to the images in order to reduce the noise. Melanoma skin cancer images were segmented by the Otsu thresholding method. A graphical user interface has been designed for this purpose. According to the results of the performance analysis, it was observed that the proposed method achieved the highest classification accuracy of 93% on the images in the database.