İbuprofen ve metformin hidroklorür ile bu etken maddeleri içeren bazı ilaçların radyosterilizasyon işleminin elektron paramagnetik rezonans tekniğiyle incelenmesi
Ibuprofen, metformin hydrochloride and some drugs including these pharmaceutical active ingredients was investigated by electron paramagnetic resonance technique
  1. Tez No: 446645
  2. Yazar: SEVGİ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY HORASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İlaç ve ilaç etken maddelerinin ısıya duyarlı olmaları nedeniyle sterilize edilmesinde ve raf ömürlerinin uzatılmasında kullanılacak en uygun yöntem; radyosterilizasyon yöntemidir. Radyosterilizasyon işlemi ürünün yüksek enerjili ışınlar ile sterilize edilmesidir. Ürünlerin ışınlanmasıyla oluşan radikaller, yapısında serbest elektron içerdiğinden, ilacın etki mekanizması bozularak insan sağlığına zarar verebilecek toksik maddeler oluşabilir. Bu nedenle radyosterilizasyon sonrası ürünün kontrolü oldukça önem taşır. Işınlama sonrası oluşan radikallerin paramagnetik özellik göstermesinden dolayı bu kontroller EPR yöntemi ile araştırılır. Bu çalışmada, metformin hidroklorür, ibuprofen ile Matofin, İbu 600, Nurofen Cold & Flu ilaçları araştırılmıştır. Örnekler 60Co gama kaynağı ile 3, 5, 7, 10, 15, 20, 25 kGy dozlarda ışınlanmış ve EPR spektrumları oda sıcaklığında çekilmiştir. Her bir örneğin doz cevap grafiği çizilerek bazı matematiksel fonksiyonlarla fit edilmiştir. Metforminin radyasyona en duyarlı örnek olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar literatür ile karşılaştırılarak, ürünlerde oluşan radikaller hakkında bazı varsayımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Drug and pharmaceutical active ingredients are sensitive to heat, so most suitable method for their sterilization and extending the shelf life is radiosterilization method. Radiosterilization is that the product is sterilized by high energy beams. Radicals formed by irradiation of the product disrupt the drug's mechanism of action and may generate toxic substances which can be harm human health. Therefore, it is very important to be controlled products after radiosterilization. After irradiation, formed radicals show paramagnetic properties so these controls are studied by EPR method. In this study, metformin hydrochloride, Matofin, ibuprofen and, İbu 600, Nurofen Cold & Flu drugs were investigated. Examples irradiated at 3, 5, 7, 10, 15, 20, 25 kGy with 60Co gamma source and EPR spectra were taken at room temperature. Dose response graph was plotted for each samples and fitted with six mathematical functions. Metformin is the most sensitivity sample to radiation. The results are compared with the literature and some assumptions have been made about the radicals formed in the product.